W Zabrzu otwarto Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

28 paź 2014 r.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Fot. Facebook, profil Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Nowoczesny ośrodek ginekologiczno-położniczy – Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – otwarto we wtorek w Zabrzu. Inwestycja Szpitala Miejskiego kosztowała 43 mln zł, była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest jego organem prowadzącym.

„To jest wielki dzień dla Zabrza, zabrzanek i wszystkich dzieci, które przyjdą tu na świat” – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Centrum, mieszczące oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz nowy oddział patologii ciąży, powstało na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach. Wybudowano je w niespełna 15 miesięcy. Mieści 78 łóżek i blok operacyjny.

Szpital Miejski to jedyna w Zabrzu placówka świadcząca usługi z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, ale dotychczasowa siedziba oddziałów nie spełniała już współczesnych standardów. „Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji będziemy jednym z wiodących ośrodków o tym profilu w całej aglomeracji” – powiedział dziennikarzom prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.

Inwestycję poprzedziła analiza prognoz demograficznych oraz ocena rynku usług ginekologiczno-położniczych w Zabrzu. W 2012 r. w szpitalu urodziło się ok. tysiąca dzieci. Zarząd szpitala przewiduje, że dzięki powstaniu centrum liczba ta znacząco wzrośnie, a w ciągu kilku lat podwoi się.

Centrum będzie miejscem, gdzie opieka nad kobietami i noworodkami będzie kompleksowa. Obok pomocy lekarzy możliwe będą konsultacje psychologiczne, dietetyczne, działać będzie szkoła rodzenia, a także poradnia laktacyjna. „Duży nacisk położymy na edukację młodych mam. Chciałabym, aby wszystkie kobiety rodzące dzieci w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka były zmotywowane do karmienia piersią i znały zalety karmienia naturalnego – powiedziała położna Joanna Magdalińska.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka będzie też pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia endometriozy. „Dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów będziemy mogli skutecznie pomagać pacjentkom z tym schorzeniem” – zaznaczył prezes Wójtowicz.

Budynek ma powierzchnię ponad 1800 m kwadratowych. Jest połączony z obecnymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem.

W związku z koniecznością przeprowadzki część oddziałów zabrzańskiego szpitala nie przyjmuje pacjentek. Od 26 do 31 października zawieszono działalność oddziałów położnictwa i ginekologii, neonatologii, II Izby Przyjęć, poradni położniczo – ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej, Poradni Konsultacji Diabetologicznych dla Kobiet w ciąży oraz Szkoły Rodzenia działających w Zabrzu przy Placu Traugutta 6. Wznowienie ich działalności w nowym budynku przy ul. Zamkowej nastąpi 1 listopada 2014 r.

Szpital Miejski w Zabrzu działa od 1961 r. Obecnie dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!