Lublin: powstał pierwszy w mieście ośrodek dla osób z chorobą Alzheimera

28 paź 2014 r.

Fot.

Pierwszy specjalistyczny ośrodek całodobowy dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera i zaburzenia pamięci otwarto we wtorek w Lublinie. Znajdzie w nim opiekę 25 chorych.

„Dotychczas zapewnialiśmy w Lublinie dzienną pomoc dla ponad 80 osób z chorobą Alzheimera, podopieczni wracali na noc do swoich domów. Jednak niektórzy chorzy wymagają opieki całodobowej, której rodzina nie jest w stanie zapewnić. Dla nich powstał ten specjalistyczny ośrodek, pierwszy w naszym mieście” – powiedziała dziennikarzom zastępca prezydenta Lublina Monika Lipińska.

Nowy ośrodek powstał przy Domu Opieki Społecznej „Kalina” w dzielnicy Kalinowszczyzna, prowadzonym przez samorząd Lublina. Dobudowano tam nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 730 metrów kwadratowych. Powstały jedno i dwuosobowe pokoje dla chorych, jadalnia, pokój do rehabilitacji, gabinety zabiegowe. Dodatkowo zatrudniono 15 osób personelu.

Inwestycja kosztowała blisko 2,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryje dotacja ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 340 tys. zł zrefunduje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponad 200 tys. zł przeznaczono na szkolenia, warsztaty i seminaria poświęcone zasadom opieki nad chorymi z zaburzeniami pamięci.

Lipińska podkreśliła, że problem opieki nad osobami starszymi i chorymi będzie w Lublinie narastał, ponieważ społeczeństwo starzeje się. Jak podała, w 350 tys. mieście blisko 20 proc. mieszkańców ma ponad 65 lat. „O przyjęcie do nowego ośrodka, w którym jest 25 miejsc, złożono 50 wniosków. Planujemy już budowę kolejnej tego typu placówki” – zapowiedziała Lipińska.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 65. roku życia. Stwierdza się ją u około 24 proc. ludzi po 65. roku życia, a po 80. roku życia - u ok. 40 proc, jednak u osób z predyspozycjami genetycznymi może się pojawić już po trzydziestce.

W Polsce na tę postępującą, degeneracyjną chorobę ośrodkowego układu nerwowego cierpi ponad 200 tys. osób. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!