Karta Praw Pacjenta-Dziecka

29 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dziecko, które korzysta ze świadczeń zdrowotnych ma m.in. prawo do poszanowania intymności, nauki podczas leczenia w szpitalu i sanatorium, informacji o stanie zdrowia, obecności osoby bliskiej - przypomina zaprezentowana w środę Karta Praw Pacjenta-Dziecka.

Karta to wspólna inicjatywa informacyjno-edukacyjna Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Barbary Kozłowskiej. Przeznaczono ją dla dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz personelu medycznego.

Karta ma formę plakatu; trafi do podmiotów leczniczych m.in. szpitali i oddziałów dziecięcych, sanatoriów, uzdrowisk.

Składa się z 13 punktów. Jest zestawieniem najważniejszych praw najmłodszych pacjentów wynikających z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Konwencji o prawach dziecka.

Karta zaczyna się od stwierdzenia, że dzieckiem-pacjentem jest każda osoba, która nie ukończyła 18 lat. Kolejne punkty zwracają się bezpośrednio do najmłodszych.

"Jeśli zachorujesz, personel medyczny powinien zrobić wszystko, żeby Cię wyleczyć i zapewnić opiekę podczas leczenia; kiedy tylko stan Twojego zdrowia poprawi się na tyle, że będziesz mógł wrócić do domu, masz do tego prawo" – przypomina Karta.

Mali pacjenci dowiedzą się z niej, że oni oraz ich rodzice lub opiekunowie mają prawo wiedzieć, w jaki sposób lekarze zamierzają dziecko leczyć i jakie to przynosi efekty. "Twoi rodzice lub opiekunowie mają prawo do dokumentów, w których lekarze opisują Twoją chorobę i leczenie" – czytamy w Karcie.

Informuje ona niepełnoletnich pacjentów, że decyzja o leczeniu nie może być podejmowana bez ich udziału, z zastrzeżeniem jednak, że dopóki nie skończą 16 lat decyzję podejmują rodzice lub opiekunowie, potem także dziecko może współdecydować.

Jeden z punktów przewiduje, że nikt bez zgody dziecka nie może rozgłaszać, że jest chore - "masz prawo do zachowania tego w tajemnicy, którą znasz tylko Ty, personel medyczny oraz Twoi rodzice lub opiekunowie".

W Karcie zapisano, że nikt nie może bić, zawstydzać, lekceważyć i straszyć dziecka. "W czasie choroby dorośli powinni szczególnie Cię wspierać i dbać o Twoje dobre samopoczucie" – podkreślono.

Karta przypomina, że mały pacjent ma prawo do stałego kontaktu z najbliższymi - "Twoi bliscy mają prawo być z Tobą w szpitalu, sanatorium lub uzdrowisku; tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarze decydują, że nie mogą oni z Tobą przebywać".

Punkt dziesiąty przypomina, że podczas pobytu w szpitalu lub sanatorium dziecko zawsze może do swoich bliskich zadzwonić lub napisać.

Karta sygnalizuje, że szpital, sanatorium lub uzdrowisko to miejsca, w których dziecko-pacjent ma wyzdrowieć, ale ma również prawo do nauki, zabawy i odpoczynku. "Wyzdrowiejesz szybciej nie myśląc ciągle o chorobie" – napisano.

Przedostatni punkt przypomina, że niepełnoletni pacjent ma prawo spotkać się z osobą duchowną swojego wyznania, zaś ostatni, że może umieścić swoje cenne przedmioty w depozycie.

"Razem ze specjalistami uznaliśmy, że to są najistotniejsze kwestie, które chcemy dzieciom przekazać" – powiedział w środę RPD.

Michał Michalak zapowiedział, że w oparciu o kartę powstanie książeczka, której każdy z rozdziałów poświęcony będzie jednemu z 13 punktów Karty. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!