Kraków: Wyłoniono wykonawcę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego

29 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Konsorcjum Warbud wygrało w przetargu na budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu – ogłosił w środę prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler. Zakończenie budowy szpitala planowane jest na rok 2019.

Jak wyjaśnił prorektor, Warbud złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 819 mln zł. O wyborze przesądziła jednak najwyższa ilość punktów wg kryteriów przyjętych przez zamawiającego (cena oferty brutto - 68 proc.; wartość techniczna 27 proc.; harmonogram realizacji zamówienia – 3 proc.; aspekty środowiskowe – 2 proc.).

"Jeżeli budowa rozpocznie się w roku 2015 to jestem przekonany, że w roku 2017 będziecie państwo przecinać wstęgi kończące samą budowę, bez wyposażenia, a więc o rok wcześniej niż jest planowane" – powiedział obecny na konferencji wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Wskazał, że nowa siedziba szpitala stworzy lepsze warunki dostępu do nowoczesnej medycyny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Nowa siedziba zbudowana zostanie na ponad 15 ha i będzie stanowić dopełnienie akademickiego kampusu medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu.

Na ponad 100 tys. m kw. powierzchni użytkowej znajdą się w niej 24 sale operacyjne i 925 łóżek dla pacjentów.

W skład kompleksu szpitalnego wchodzić będą: zespół klinik (niezabiegowych i zabiegowych), zespół operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy, zespół jednodniowej hospitalizacji oraz zaplecze dydaktyczne. Jego budowa, według planów, ma zakończyć się w roku 2019.

Nowy szpital będzie zabezpieczał potrzeby zdrowotne mieszkańców Krakowa, Małopolski i regionu Polski Południowo-Wschodniej, jednocześnie zapewniając wysoki poziom ochrony zdrowia.

Obecni na konferencji przedstawiciele władz województwa i samorządu podkreślali, że sprawa budowy szpitala napotykała szereg trudności i wyrażali zadowolenie, że wchodzi w etap realizacji.

"Dokonaliśmy wspólnie wielu analiz, jakie mają być kliniki, ile łóżek, wstępnie doszliśmy do consensusu i powiem, że nie wyobrażam sobie Krakowa bez nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego. Ktoś mówił o tym szpitalu jako o +Wawelu krakowskiej medycyny+. NFZ jest zainteresowany kupowaniem +jumbo jeta+, a nie +Wawelu+. Oczywiście będziemy ciężko dyskutować o kontraktach" – powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

Inwestorem nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu jest Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi 1 mln 230 tys. zł. Projekt współfinansowany będzie w wysokości 800 mln zł ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić wsparcie finansowe w wysokości do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na wyposażenie nowej siedziby. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!