Żołądeczki z laboratorium

30 paź 2014 r.

Fot. Shutterstock

Miniaturowe żołądki hodowane w laboratorium z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych mogą pomóc w lepszym poznaniu rozwoju i funkcjonowania ludzkiego żołądka – informuje „Nature”.

Żołądki o średnicy 3 milimetrów udało się w ciągu miesiąca wyhodować zespołowi prof. Jima Wellsa z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center. To owalne, puste w środku struktury, w których wnętrzu pojawiły się fałdy – jak w prawdziwym żołądku. Pozbawione są natomiast komórek wytwarzających potrzebny do trawienia kwas solny.

Technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe narządy – naukowcy nazywają je „organoidami”. Jednak powinny pozwolić na lepsze poznanie „dużych” żołądków.

Organoidy powstały z komórek pluripotencjalnych, które mogą się przekształcić w każdy rodzaj komórek organizmu, jeśli podda się je działaniu odpowiednich białek. Komórki pluripotencjalne pochodziły z dwóch źródeł: ludzkiego zarodka, który powstał 15 lat wcześniej oraz komórek ludzkiej skóry, poddanych odpowiedniej stymulacji.

Wyhodowanie trójwymiarowej struktury , takiej jak żołądek-organoid to duże osiągnięcie techniczne. Wcześniej wyhodowano tkankę żołądka tylko w postaci płaskiej próbki. Dzięki wiernemu odtworzeniu budowy żołądka powinno się udać prowadzenie eksperymentów, które wcześniej nie były możliwe.

Jednym z zastosowań laboratoryjnych modeli żołądka mogą być badania nad wpływem powszechnie spotykanej bakterii Helicobacter pylori, która powoduje choroby żołądka u mniej więcej 10 proc. światowej populacji. Wiele wskazuje, że zakażenie Helicobacter może mieć związek z chorobą wrzodową oraz rakiem żołądka.

Wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że zwierzęta inaczej niż ludzie reagują na bakterie Helicobacter, dlatego nie da się prowadzić tego rodzaju badań na myszach czy szczurach.

Zdaniem autorów żołądki-organoidy mogą się także w przyszłości stać źródłem “łatek”, pozwalających naprawiać żołądki osób z chorobą wrzodową, u których doszło do perforacji (przedziurawienia) ściany narządu.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!