Czy przeciwutleniacz - resweratrol pomaga w budowaniu formy?

3 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Resweratrol, suplement diety polecany przy treningu interwałowym o wysokiej intensywności, zamiast poprawiać wydajność może w rzeczywistości spowalniać reakcję organizmu na trening - informuje pismo "Applied Physiology, Nutrition and Metabolism".

Resweratrol jest przeciwutleniaczem występującym w największych ilościach w skórce winogron, a także czarnej porzeczki i morwy. Suplementy zawierające ten związek chemiczny są często reklamowane jako uzupełnienie treningu fizycznego. Jak jednak dowodzą kanadyjscy naukowcy, efekt może być wręcz odwrotny.

Dr Brendon Gurd z Queen's University w Kingston przeprowadził badania w grupie 16 osób, które przed rozpoczęciem eksperymentu przeznaczały na aktywność fizyczną mniej niż trzy godziny tygodniowo. Uczestnicy przez miesiąc poświęcali trzy godziny w tygodniu na trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT, ang. high intensity interval training), przy czym część z nich otrzymywała jednocześnie resweratrol, a część placebo.

Okazało się, że grupa przyjmująca placebo osiągnęła lepsze wyniki w porównaniu z grupą, która wspomagała się resweratrolem. Sugeruje to, że preparat ten zamiast poprawiać, obniża efektywność ćwiczeń.

"Najlepszą drogą do osiągnięcia formy jest po prostu bycie aktywnym fizycznie. Skuteczność resweratrolu w zakresie poprawy funkcji metabolicznych i wydolności nie jest tak duża, jak wcześniej sądzono" - podkreśla dr Gurd. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!