Łódź: Nowa Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt

3 lis 2014 r.

Nowa Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Fot. Facebook, profil Instytutu CZMP.

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki otwarto po remoncie jedyną w kraju klinikę terapii najcięższych wad rozwojowych noworodków, która jest przygotowana na przyjęcie 600 zamiast – jak do tej pory – 400 pacjentów rocznie.

Jak podkreśliła kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt prof. Iwona Maroszyńska, jest to jedyny w Polsce ośrodek zapewniający optymalne warunki do diagnostyki i kompleksowego leczenia najtrudniejszych i najbardziej złożonych wad rozwojowych.

"Przyjmujemy noworodki z problemami chirurgicznymi, które przychodzą na świat w Matce Polce. Nie muszą być nigdzie transportowane, mają na miejscu zespół lekarzy różnych specjalności: zabiegowych i niezabiegowych. Opieka odbywa się u nas w oddziale, a przy łóżku pacjenta spotykają się różni specjaliści" - wyjaśniła.

Przed remontem w klinice były 22 miejsca dla noworodków i niemowląt, co pozwalało na przyjmowanie ok. 400 pacjentów rocznie. Obecnie miejsc jest 33, co - zdaniem kierownika kliniki - powinno pozwolić na przyjęcie co roku o 200 noworodków więcej.

"Do tej pory bardzo rzadko zdarzało się, że w klinice były wolne miejsca, najczęściej musieliśmy odsyłać pacjentów do innych ośrodków" - dodała Maroszyńska.

Klinika współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin pediatrii oraz chirurgii dziecięcej, kardiochirurgii, neurochirurgii, okulistyki, i laryngologii. W prowadzonej w placówce terapii wykorzystywane są nowoczesne techniki wentylacji z wentylacją oscylacyjną włącznie, istnieje też możliwość stosowania inhalacyjnego tlenku azotu.

Jak zapewnia Maroszyńska, klinika jest jedynym w Polsce aktywnym ośrodkiem leczenia ciężkiej niewydolności oddechowej z wykorzystaniem utlenowania pozaustrojowego. Przeżywalność noworodków z najcięższymi wadami wrodzonymi w kierowanym przez nią ośrodku jest porównywalna do najbardziej znanych placówek tego typu w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W placówce wykonywane są zabiegi pozaustrojowe utlenowania błonowego, które - poza zabiegami kardiochirurgicznymi - mogą być wykorzystywane w leczeniu ciężkiej, nieodwracalnej niewydolności oddechowej. Jest to metoda wsparcia układu oddechowego, która pozwala uzyskać czas potrzebny do regeneracji płuc w przypadku np. nadciśnienia płucnego, ciężkich zapaleń płuc czy przepukliny przeponowej u noworodków.

Jak zaznaczył dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, oddany do użytku obiekt jest najnowocześniejszą kliniką neonatologii w Polsce. Przez ostatnie pół roku - gdy prowadzone były prace modernizacyjne, obejmujące wymianę wszystkich instalacji i całej infrastruktury - klinika normalnie przyjmowała pacjentów, wykonując caly swój kontrakt z NFZ.

W ramach projektu współfinansowanego przez UE, pomieszczenia kliniki zostały nie tylko gruntownie zmodernizowane, ale również wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia i zdrowia niemowląt z wadami wrodzonymi, m.in. inkubatory, respiratory oscylacyjne, zestawy do terapii tlenkiem azotu, kardiomonitory, róznego typu pompy. W sumie na remont i wyposażenie wydano ponad 9 mln zł. Drugim etapem projektu będzie remont Kliniki Neonatologii.

Instytut CZMP w Łodzi jest ośrodkiem składającym się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka zapewnia kompleksowa opiekę nad kobietą ciężarną, płodem i noworodkiem, zwłaszcza nad tzw. ciążami wysokiego ryzyka i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad lekarskich. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!