Otwarto zakład symulacji medycznej w Olsztynie

3 lis 2014 r.

Urządzenie symulacyjne - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie. Fot. usk-olsztyn.pl

Zakład symulacji medycznej z ponad stu fantomami, naśladującymi zachowania pacjentów, otwarto w poniedziałek w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie. Symulatory umożliwią przyszłym lekarzom praktyczną naukę diagnostyki, technik ratowania życia i innych zabiegów.

W Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej na powierzchni 300 m kw. zgromadzono ponad sto nowoczesnych fantomów i symulatorów. Urządzenia będą służyć studentom pierwszych lat wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do ćwiczenia różnych scenariuszy treningowych i sytuacji klinicznych.

Według dziekana tego wydziału prof. Wojciecha Maksymowicza pozwoli to lepiej przygotować przyszłych lekarzy do pierwszego kontaktu z pacjentem. "Zanim dotkną prawdziwego pacjenta mają szansę zdobycia praktycznej wiedzy poprzez ćwiczenie w warunkach symulowanych" - wyjaśnił.

Studenci będą uczyć się zbierania wywiadu, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i przeprowadzenia badań - od podstawowych po specjalistyczne. W zakładzie są sale do symulacji położniczo-ginekologicznych, onkologicznych, pediatrycznych, laryngologicznych, okulistycznych, chirurgicznych, ortopedycznych i szpitalny oddział ratunkowy. Są one wyposażone w sprzęt umożliwiający nagrywanie i późniejszą ocenę sesji symulacyjnych.

Fantomy przypominają wyglądem i zachowaniem ludzi - mogą mówić, łzawić, ślinić się czy krwawić. Najbardziej zaawansowane typu ALS (Advanced Life Support) umożliwiają prowadzenie zabiegów podtrzymywanie czynności życiowych. Studenci, zależnie od wyznaczonego im scenariusza, będą musieli przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, defibrylację, monitorować czynności serca i podawać odpowiednie leki.

Inne symulatory służą do nauki wkłuwania się do naczyń krwionośnych, cewnikowania, zakładania sond, oczyszczania dróg oddechowych, wykonywania tracheotomii czy intubacji niemowląt.

Wyposażenie zakładu kosztowało blisko 1 mln zł i zostało dofinansowane z projektu Europejskiego Funduszu Społecznego "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie". (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!