Mija 29 lat od pierwszej udanej transplantacji prof. Religi

4 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

29. rocznica pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce upływa 5 listopada. Z tej okazji w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się we wtorek konferencja prasowa nawiązująca do filmu „Bogowie” uhonorowanego główną nagrodą na festiwalu w Gdyni.

Dramat "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego od października jest na ekranach kin. Uczestniczący we wtorkowej konferencji scenarzysta produkcji Krzysztof Rak mówił, że film oparty jest w 90 proc. na faktach: zdjęciach, wspomnieniach współpracowników i oponentów charyzmatycznego prof. Zbigniewa Religi. Odtworzone zostały takie detale jak przedmioty leżące na biurku profesora czy jego koc. „Ale chodziło przede wszystkim o ukazanie emocji lekarza; jego misji, pasji, powołania” - tłumaczył.

Film przedstawia pierwsze miesiące, w których młody zespół prof. Religi pracował nad wprowadzeniem przeszczepów serca w Polsce odciętej od osiągnięć zachodniej medycyny. Wymagało to niezwykłego uporu i odwagi.

Uczestniczący we wtorkowej konferencji konsultant krajowy do spraw anestezjologii i intensywnej terapii prof. Krzysztof Kusza przyznał, że dla niego dramat Palkowskiego „to film dokumentalny”.

O tym, jak intensywnie zespół prof. Religi pracował, walczył o pacjenta, świadczy wspomnienie dr Romana Przybylskiego: „Kiedyś po trzech dniach dyżuru przypadkowo trafiłem przed południem do domu, napełniłem wannę ciepłą wodą, wszedłem do niej i zasnąłem. Obudziło mnie walenie do drzwi. Spałem 12 godzin! To opiekunka przyprowadziła córkę z przedszkola. Otworzyłem ubrany tylko w szlafrok, z podkrążonymi oczami (…). Zapewniam, że nie piłem”.

Jednak alkohol i papierosy były wówczas powszechnie używane przez zestresowanych i przemęczonych lekarzy, w tym samego profesora Religę. „W szpitalach palili wszyscy. Profesor był tylko człowiekiem. Ale nigdy nie operował pod wpływem alkoholu, nigdy nie stykał się w tym stanie z pacjentami” - zapewnił prof. Marian Zembala, konsultant krajowy ds. kardiochirurgii, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole prof. Zbigniewa Religi.

Czy postać i dzieło prof. Religi mogą inspirować dzisiejszych młodych lekarzy? „Pokora i praca, praca, praca. Takie jest przesłanie tego filmu” – mówił prof. Zembala. - „Ale to, co nie jest dobre trzeba zmieniać. Uczeń musi być lepszy od mistrza, inaczej nie byłoby postępu”.

Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kierownik Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Piotr Knapik dodał: „Lekarz powinien mieć okazję spojrzeć z pozycji pacjenta, by stać się lepszym lekarzem”.

„Lekarz powinien lubić ludzi. Kto nie lubi ludzi, nie powinien wykonywać tego zawodu - mówiła prof. Alicja Gałązka z Uniwersytetu Śląskiego – Inaczej interakcja z pacjentem będzie dla niego źródłem frustracji”.

Jej zdaniem jeśli lekarz będzie wypalony, pozbawiony pasji, prędzej czy później nie wystarczy mu energii, by ten zawód wykonywać. Dlatego lekarz musi dbać o własny rozwój, (…) rozwijać inteligencję emocjonalną; zarządzanie własnym emocjami rozpoznawanie emocji u innych, zdolność do regenerowania się i odporność na stres – przekonywała.

W ciągu niemal 30 lat w polskiej kardiologii dokonał się ogromny postęp. „O ile w roku 1985 przeprowadzono niecałych 300 operacji serca i śmiertelność wynosiła 17 proc., to obecnie w Zabrzu przeprowadza się 2 400 operacji serca i śmiertelność wynosi 2,5 proc. Podobnie jest w innych polskich ośrodkach" - mówił prof. Zembala. „Ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia; na przykład wprowadzenie sektorowego podziału zadań, dzięki któremu w nocy od razu byłoby wiadomo, który szpital przyjmie chorego z tętniakiem. Dzięki mocniejszym, bardziej wyspecjalizowanym zespołom na dyżurach śmiertelność mogłaby spaść na przykład z 30 do 5 proc.” - uważa specjalista.

Konferencja prasowa: „Lekarze - Bogowie czy niewolnicy Pana Boga?” odbyła się we wtorek w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. Zorganizowano ją w przeddzień 29. rocznicy pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce (5 listopada 1985 roku), dokonanej przez prof. Zbigniewa Religę. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!