Polki bagatelizują znaczenie mammografii

5 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Aż 41 proc. Polek w wieku 40-65 lat nigdy nie poddało się badaniu mammograficznemu, które umożliwia wczesne rozpoznanie patologicznych zmian w piersiach, w tym raka piersi – wynika z sondy przeprowadzonej przez TNS Polska w październiku 2014 r. wśród 457 pań.

Tymczasem, regularne – tj. raz na dwa lata - wykonywanie mammografii w ośrodkach, które zapewniają dobrą jakość tego badania, znacznie obniża umieralność z powodu raka piersi, przypomniała w rozmowie z PAP dr Ewa Frodis z Breast Cancer Unit (ośrodek zapewniający kompleksowe leczenie raka piersi) w Vasteras w Szwecji.

Obserwacje prowadzone w krajach skandynawskich wskazują np., że dzięki wprowadzonym tam przesiewowym badaniom mammograficznym udało się zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi o ok. 25-30 proc.

Onkolog i ekspert ds. zdrowia publicznego, dr Dariusz Godlewski powiedział PAP, że w Polsce na przesiewowe (bezpłatne) badania mammograficzne mogą się zgłaszać raz na dwa lata kobiety w wieku 50-69 lat.

Mogłoby to tłumaczyć, dlaczego w sondzie TNS Polska największy odsetek pań - bo aż 70 proc. - które nigdy nie robiły mammografii, stwierdzono w grupie między 40. a 45. rokiem życia, a następnie w grupie między 46. a 50. rokiem życia - 51 proc.

Jednak, nawet wśród kobiet kwalifikujących się w Polsce na przesiewowe badanie mammograficzne odsetki tych, które nigdy go nie wykonały były wysokie i wynosiły: 37 proc. w grupie 51-55 lat, 28 proc. w grupie 56-60 oraz 19 proc. w grupie 61-65 lat.

Tymczasem, wysoka frekwencja jest warunkiem tego, by mammograficzne badania skryningowe przyniosły efekty na poziomie populacji, przekonywali eksperci.

Dr Frodis zaznaczyła, że w Szwecji, gdzie od 1986 r. na przesiewową mammografię zapraszane są panie w wieku od 40. do 74. roku życia, uczestnictwo w tych badaniach jest bardzo wysokie i wynosi ok. 80 proc.

W Polsce jest ono szacowane na 40 proc.

Dr Godlewski wyjaśnił, że nie we wszystkich krajach, nawet bogatych, prowadzi się mammograficzne badania skryningowe u kobiet w wieku 40-50 lat. „W tej grupie wiekowej wiele kobiet ma bardziej gruczołową budowę piersi i dlatego konieczne jest nieraz wykonywanie dodatkowych badań diagnostycznych, jak USG piersi, co podnosi koszty skryningu” – powiedział specjalista. Zaznaczył, że kobiety po 40. roku życia powinny we własnym zakresie wykonywać badania piersi (mammografię lub USG), a jeśli miały w rodzinie przypadki raka piersi czy jajnika u krewnej pierwszego stopnia (siostry, matki) powinny zgłosić się do poradni genetycznej, w celu ustalenia genetycznych predyspozycji do tych nowotworów.

Panie, które w najnowszej sondzie przyznały, że ani razu nie miały wykonanej mammografii najczęściej, jako przyczynę tego wskazywały brak zalecenia od lekarza (34 proc.) oraz brak dolegliwości w piersiach (31 proc.). Tymczasem, mammografia przesiewowa przeznaczona jest właśnie dla kobiet bez objawów choroby. Na dalszych miejscach wśród powodów niewykonywania mammografii znalazły się: brak czasu na to, brak przypadków raka piersi w rodzinie, strach przed diagnozą, strach przed bólem podczas badania lub przed promieniowaniem rentgenowskim.

Zdaniem dr Frodis wysoka frekwencja szwedzkich kobiet na badaniach mammograficznych wynika m.in. z ich dużej świadomości zdrowotnej.

W jej ocenie, istotne jest także to, że w Szwecji mammografię wykonuje się w jednym z tzw. Breast Cancer Units. „Wtedy kobiety są spokojniejsze, że w razie wykrycia jakiejś zmiany od razu mogą liczyć na opiekę zespołu wielodyscyplinarnego” - wyjaśniła radiolog.

W Polsce na razie jedna placówka spełnia międzynarodowe wymogi Breast Cancer Unit.

„Nadal wiele Polek nie korzysta z profilaktyki raka piersi, ze względu na liczne obawy, takie jak strach przed bólem podczas badania lub diagnozą +rak+. Dlatego, bardzo ważnym aspektem badań przesiewowych jest ich jakość, bezpieczeństwo oraz komfort ich wykonywania” – oceniła Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!