Anna Komorowska odwiedziła Szpital Pediatryczny WUM

5 lis 2014 r.

Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Wizualizacja. Fot. wum.edu.pl

Małżonka prezydenta Anna Komorowska odwiedziła w środę Szpital Pediatryczny WUM. Budowa ośrodka jest na ukończeniu; pierwszych pacjentów może przyjąć w drugiej połowie 2015 r. Budowa szpitala to inicjatywa, która zasługuje na najwyższe uznanie - uważa Komorowska.

Komorowska, która przewodniczy komitetowi honorowemu budowy szpitala, spotkała się w środę z władzami uczelni. Była to jej trzecia wizyta na terenie budowy nowego ośrodka. Ostatni raz była tu w lutym 2013 r.

"Bardzo się cieszę, że tak często spotykamy się. To jest wielka przyjemności i wielki zaszczyt być w komitecie honorowym tak fantastycznie realizowanego przedsięwzięcia. Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ to, co państwo robią i jak państwo to robią zasługuje na najwyższe uznanie" - powiedziała pierwsza dama.

Jak dodała jest głęboko przekonana, że za kilka miesięcy szpital otworzy swoje podwoje i będzie miejscem, w którym w doskonałych warunkach będą leczeni pacjenci. Zaznaczyła, że w szpitalu będą również uczyć się studenci.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk powiedział, że 90 proc. prac związanych w budową szpitala jest zakończonych. "Budowa szpitala jest prawie zakończona, jesteśmy w trakcie przetargów na wyposażenie. Jestem przekonany, że za rok szpital będzie funkcjonował" - powiedział dziennikarzom prof. Krawczyk.

Podkreślił, że obecnie przy dokończeniu inwestycji są do rozwiązania dwa problemy: zgoda Ministerstwa Zdrowia na dokonanie nieznacznych przesunięć w budżecie oraz uzyskanie zgody na powstanie drogi dojazdowej do szpitala od strony ul. Żwirki i Wigury.

Według planów między marcem i majem 2015 r. ma rozpocząć się procedura pozwolenia na użytkowania.

Rektor WUM podziękował Komorowskiej za odwiedziny i wsparcie przy budowie szpitala. Wyrazy wdzięczności przekazał także premier Ewie Kopacz.

"Ogromne podziękowania należą się także pani premier Ewie Kopacz, której wizjonerskie decyzje, jako minister zdrowia umożliwiły uruchomienie szpitala" - powiedział prof. Krawczyk.

Odczytał także list od pani premier, w którym Kopacz życzyła dużo sił i energii w dalszej budowie szpitala.

Prof. Krawczyk wyjaśnił, że w nowej lecznicy znajdą siedzibę katedry, kliniki i zakłady ze szpitali przy ul. Działdowskiej i ul. Litewskiej, które przyjmują ok. 60 proc. chorych dzieci z Warszawy i okolic.

Nowy szpital pediatryczny powstanie na terenie kampusu Banacha, przy ul. Żwirki i Wigury 63A. Ma mieć 535 łóżek, w tym 453 pediatrycznych, 37 neonatologicznych (dla noworodków) i 45 położniczych.

Bryłę nowego szpitala tworzą trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Szpital ma osiem nadziemnych kondygnacji: parter, sześć pięter szpitalnych i kondygnację techniczną. Na dachu znajduje się lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Powstał także podziemny parking na blisko 400 pojazdów.

Szpital jest inwestycją finansowaną z budżetu państwa. Koszt budowy i wyposażenia wynosi ok. 550 mln zł. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!