Sieć teleinformatyczna połączy największe szpitale

5 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Konsultacje lekarskie online i błyskawiczne przesyłanie obrazów RTG, USG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej pomiędzy placówkami medycznymi w woj. łódzkim - takie możliwości oferować będzie zaprezentowana w środę w Łodzi regionalna sieć teleinformatyczna.

W łódzkim szpitalu im. Kopernika zaprezentowano możliwości wykorzystania Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. ŁRST jest dwuetapowym projektem, w ramach którego do września 2015 r. powstanie m.in. sieć łącząca osiem największych szpitali województwa i służąca do celów telemedycyny, m.in. odbywania wirtualnych konsultacji specjalistycznych.

Zdaniem dyrektora szpitala im. Kopernika Wojciecha Szrajbera, sieć teleinformatyczna ma wiele zastosowań w medycynie: umożliwia kontakt bezpośredni pacjentów z lekarzami oraz kontakt lekarzy z różnych ośrodków. "Dzięki sieci będziemy mogli dokonać koncentracji lekarzy pewnych specjalności w ośrodkach wysokospecjalistycznych, np. lekarz radiolog w Łodzi będzie mógł opisać badanie tomograficzne przysłane ze szpitala w Sieradzu. To oznacza ograniczenie kosztów" - podkreślił Szrajber.

Według dyrekcji szpitala im. Kopernika, w którym działa jedyny w woj. łódzkim Regionalny Ośrodek Onkologiczny, sieć wykorzystana zostanie także w związku z wejściem w życie od nowego roku tzw. pakietu onkologicznego. "Zakłada on, że każdy pacjent onkologiczny będzie przechodził przez rodzaj konsylium lekarskiego. Dzięki sieci w trakcie konsylium będzie możliwa telekonferencja z lekarzem prowadzącym z innego ośrodka, w czasie której może on przekazać także informacje, których nie ma w dokumentacji pacjenta" - dodał Szrajber.

W ramach ŁRST w szpitalu im. Kopernika dostępne będą bezprzewodowe łącza WiFi dla pacjentów i lekarzy. "Zmierzamy do tego, aby zlecać czynności medyczne przy łóżku pacjenta, np. lekarz na obchodzie przy użyciu tabletu będzie mógł zadysponować określone badania czy też obejrzeć wyniki badań obrazowych" - wyjaśnił dyrektor szpitala.

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej jednocześnie w łódzkim szpitalu im. Kopernika oraz w szpitalu im. Wyszyńskiego w Sieradzu - wszyscy uczestnicy mieli zapewniony kontakt dzięki łączom światłowodowym - odbyła się również konsultacja ortopedyczna online. Ze specjalistą z łódzkiego szpitala połączył się lekarz rodzinny z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Parzęczewie, który przedstawił historię choroby oraz przesłał badania RTG pacjentki z powikłaniami po złamaniu.

Jak podkreślił marszałek województwa Witold Stępień, ŁRST jest projektem dwuetapowym, obejmującym swoim zasięgiem większość województwa. Obecnie trwa realizacja drugiego etapu, który zostanie zakończony we wrześniu 2015 r.

Projekt zakłada utworzenie sieci szkieletowej, która ma posłużyć dla celów własnych województwa, a w przyszłości wykorzystana zostanie także jako „warstwa” łącząca sieć dystrybucyjną. Węzły szkieletowe sieci zostaną umiejscowione w ośmiu szpitalach: w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Sieradzu, Warcie, Zgierzu i Skierniewicach.

ŁRST wykorzystywana będzie do celów telemedycyny i monitoringu medycznego, będzie stanowić także bazę dla realizacji Regionalnego Systemu Informacji Medycznej. Projekt jest realizowany z wykorzystaniem środków UE. Całkowita wartość rozpoczętego obecnie drugiego etapu inwestycji wynosi ok. 48 mln zł, z czego dofinansowanie unijne sięga ponad 80 proc. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!