Przynęta na bakterie zamiast antybiotyków

5 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy ze Szwajcarii opracowali nowy sposób na unieszkodliwienie toksycznych bakterii bez konieczności stosowania antybiotyków – czytamy na łamach „Nature Biotechnology”.

Badacze z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) uzyskali sztuczne liposomy (nanocząsteczki zbudowane z lipidów), które wabią groźne bakterie, a następnie przechwytują, po czym neutralizują, wytwarzane przez nie toksyny. Dzięki temu system immunologiczny może bez problemu samodzielnie pozbyć się bezbronnych intruzów z organizmu.

Sprytne liposomy wypróbowano już podczas eksperymentów na myszach i okazało się, że są skuteczne. Po wstrzyknięciu nanocząsteczek gryzoniom udało się pokonać ciężką postać posocznicy (sepsy).

„Stworzyliśmy przynętę, której toksyczne bakterie nie potrafią się oprzeć. Toksyny są skutecznie przyciągane przez liposomy, a gdy już raz zostaną przyłączone, można je łatwo wyeliminować i nie stanowią dłużej zagrożenia dla komórek gospodarza” – mówi koordynator badania Eduard Babiychuk.

Od czasu odkrycia penicyliny (1928 r.) antybiotyki stanowią główną broń w walce z bakteriami chorobotwórczymi. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na fakt, że w wyniku stosowania antybiotyków powstaje coraz więcej szczepów bakterii, które są odporne na ich działanie. W związku z tym istnieje nagląca potrzeba, aby wymyślić nowe metody walki z tymi drobnoustrojami. Jedną z nich zaproponowali właśnie szwajcarscy naukowcy.

„Liposomy nie przyczyniają się do rozwoju odporności bakteryjnej, ponieważ bakterie nie są ich bezpośrednim celem” – dodaje Annette Draeger, jedna z badaczy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!