Przyznano nagrody w konkursie "Zwyczajnie Aktywni 2014"

6 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Trzy projekty, mające przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi, do których zalicza się np. nieswoiste zapalenie jelita czy łuszczycę, zostały nagrodzone w II edycji konkursu "Zwyczajnie aktywni 2014".

Celem konkursu, pod patronatem m.in. MPiPS, jest aktywizacja zawodowa tej grupy chorych, pomoc w utrzymaniu ich dotychczasowej aktywności w pracy lub rozwijanie się w nowym kierunku zawodowym. Granty w wysokości 30 tys. zł dla każdego projektu wręczono w czwartek podczas gali na warszawskiej giełdzie.

Wśród nagrodzonych organizacji jest stowarzyszenie "Apetyt na życie" za projekt "Grasz o staż z pompą". "Nasze stowarzyszenie opiekuje się osobami leczonymi żywieniowo. Oferujemy im przenośne pompy do żywienia, które w znacznym stopniu podnoszą jakość życia. Nasz projekt przewiduje możliwość sfinansowania takich zakupów. Posiadacze takim pomp będą mogli pracować. Wiadomo że w ograniczonym wymiarze czasu, ale podejmą staże w firmach, które przyjmą te osoby" - powiedział prezes "Apetytu na życie" Marek Lichota.

Nagrodę zdobył także projekt "Droga do pracy bis" realizowany przez Wielkopolskie stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna. "Najważniejszą formą terapii dla każdego pacjenta jest terapia farmakologiczna. Ona jest ważna i potrzebna, ale jest niewystarczająca. Bardzo ważne jest także wsparcie psychologiczne. Redukcja wszelkiego rodzaju negatywnych stanów emocjonalnych, które towarzyszą chorobie przewlekłej jest możliwa, jeśli jest prowadzona we właściwy sposób. To pomoc ze strony specjalistów, psychologów i trenerów a także współpraca z wojewódzkim urzędem pracy" - powiedziała prezeska stowarzyszenia Wiesława Bednawska.

Wśród laureatów konkursu znalazło się także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem" za projekt "Krok naprzód". "W naszym projekcie +Krok naprzód+ chcemy dać możliwość młodym chorym uczestniczenia w warsztatach psychologicznych. Planujemy także spotkania z doradcą zawodowym, który podpowie w taki praktyczny sposób jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeci element dotyczy pomocy prawnej. Młodzi chorzy często nie mają świadomości praw, które im przysługują" - powiedziała wiceprezeska stowarzyszenia Marta Kotarba-Kańczugowska.

Konkurs „Zwyczajnie aktywni” stworzono z myślą o około 2 mln Polaków, którzy cierpią na autoagresywne, zapalne schorzenia przewlekłe. Zalicza się tu m.in. łuszczycę, na którą w kraju choruje ok. 1 mln osób, nieswoiste zapalenie jelita, jak choroba Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które łącznie dotykają co najmniej 50 tys. osób, a także reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz inne zapalne schorzenia stawów, na które w Polsce cierpi ok. 400 tys. ludzi.

Choroby te są przeważnie diagnozowane między 20. a 50. rokiem życia, czyli u osób na początku rozwoju kariery zawodowej lub w pełni jej rozkwitu. Coraz częściej dotykają też młodzież i dzieci. W najcięższych postaciach schorzenia te mogą doprowadzić do niepełnosprawności (zwłaszcza, gdy nie są leczone lub leczy się je w niewłaściwy sposób) i często zmuszają ludzi do zmiany planów zawodowych, a nawet rezygnacji z pracy i przechodzenia na rentę.

Organizatorami projektu są m.in.: Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Więcej informacji o konkursie można przeczytać na stronie internetowej - www.zwyczajnieaktywni.pl. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!