Leki na cholesterol mogą ułatwić naukę przy niepełnosprawności intelektualnej

14 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) odkryli, że popularne leki obniżające poziom cholesterolu - statyny, mogą zapobiegać problemom z uczeniem się u osób cierpiących na zespół Noonan - informuje pismo "Nature Neuroscience".

Zespół Noonan jest zespołem wad genetycznych upośledzających rozwój dziecka nie tylko poprzez deformacje twarzy i ciała, ale także wady w obrębie układu sercowo-naczyniowego, a w niektórych przypadkach również poprzez niepełnosprawność intelektualną. Jak dotąd nie odkryto skutecznych metod leczenia.

Choć rozwój zespołu Noonan jest wynikiem wielu mutacji genetycznych, naukowcy zwracają uwagę, że za około połowę przypadków odpowiedzialne są nieprawidłowości w obrębie genu Ras, który kontroluje proces komunikacji neuronalnej umożliwiającej uczenie się.

Podczas badań na myszach naukowcy zaobserwowali, że przy zespole Noonan gen Ras staje się hiperaktywny, przez co komunikacja między komórkami w mózgu zostaje zaburzona. To z kolei negatywnie odbija się na procesie uczenia się.

Myszom dotkniętym chorobą podano lowastatynę, która, jak się okazało, poprzez blokowanie syntezy niektórych związków warunkujących działanie genu Ras, obniżała jego aktywność, przywracając tym samym prawidłowy przepływ sygnałów w mózgu. Dzięki temu u myszy nastąpiła wyraźna poprawa - lepiej zapamiętywały przedmioty i szybciej odnajdowały drogę w labiryncie.

"Zespół Noonan dotyka jedną na 2000 osób. Blisko połowa chorych doświadcza problemów z uczeniem się. Udało nam się zidentyfikować mechanizm leżący u podstaw tego problemu oraz opracować metodę leczenia, która zniwelowała objawy u dorosłych myszy. Sugeruje to, że mogłaby ona pomóc również milionom pacjentów z zespołem Noonan, którzy zmagają się z niepełnosprawnością intelektualną" - mówi autor badań Alcino Silva.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!