Plastik może szkodzić wcześniakom

14 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Poddawane intensywnemu leczeniu wcześniaki mogą być narażone na działanie niebezpiecznych dawek zawartego w tworzywach sztucznych ftalanu (DEHP) – informuje serwis „BBC News/Health”.

Dzięki użytemu, jako zmiękczacz (plastyfikator) ftalanowi rurki czy dreny z polichlorku winylu (PCW) mogą być łatwiejsze w użyciu, miększe i bardziej elastyczne, co zapobiega urazom u pacjentów i zwiększa ich komfort. Jednak plastyfikator uwalnia się z tworzyw i przenika do tkanek, a badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że ftalany mogą powodować zaburzenia rozwoju płuc, układu pokarmowego, mózgu i oczu oraz bezpłodność.

Noworodki na oddziałach intensywnej opieki medycznej są szczególnie narażone na działanie DEHP, ponieważ ich życie zależy od licznych i różnorodnych urządzeń medycznych. Wcześniejsze próby oszacowania ekspozycji noworodków szpitalach na DEHP opierały się na pomiarach zawartości ftalanu w moczu, jednak trudno było wówczas o dokładne wyniki.

Natomiast zespół naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, obliczył potencjalne narażenie na ftalany na podstawie ilości substancji uwalniającej się z poszczególnych urządzeń (rurek, drenów, wenflonów czy worków na krew). Na tej podstawie autorzy badań doszli do wniosku, że przyjmowane przez szczególnie wrażliwy organizm wcześniaka dawki mogą przekraczać poziom uważany za bezpieczny dla zdrowia. W przypadku wcześniaka podłączonego do respiratora dawka sięgałaby 16 miligramów na kilogram dziennie a zatem od 4 000 do 160 000 razy powyżej bezpiecznego poziomu.

Jak zauważył kierujący badaniami dr Eric Mallow ciężko chore wcześniaki są leczone w środowisku zawierającym niemal wyłącznie plastik.

Niektóre amerykańskie instytucje zajmujące się ochroną zdrowia zakazały stosowania DEHP i korzystają tylko z niezawierających go produktów. Od lipca 2015 Francja jako pierwsza zakaże stosowania zawierających DEHP rurek na oddziałach noworodkowych, dziecięcych i położniczych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!