Waga a ryzyko złamania stawu biodrowego u seniorów

17 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Utrata wagi o więcej niż 10 proc. zwiększa ryzyko złamania stawu biodrowego u starszych osób o 56 proc. Nie oznacza to jednak, że zwiększenie masy ciała pomaga zmniejszyć to ryzyko - poinformowali naukowcy podczas 5. zjazdu Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF).

Zjazd dla regionu Azji i Pacyfiku odbył się w dniach 14-16 listopada w Tajpej.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru przeanalizowali dane pochodzące z szerzej zakrojonych badań (Singapore Chinese Health Study), które dotyczyły ponad 63 tys. kobiet i mężczyzn (w momencie rozpoczęcia obserwacji mieli od 45 do 74 lat). W czasie sześciu lat obserwacji doszło do 775 złamań stawu biodrowego (średnia wieku wynosiła 75 lat).

W porównaniu z osobami utrzymującymi stabilną wagę (wahania wynosiły mniej niż 5 proc.), badani, u których utrata wagi wynosiła więcej niż 10 proc., byli znacznie bardziej narażeni na złamanie stawu biodrowego. Ryzyko wzrastało w największym stopniu u osób, które w momencie rozpoczęcia obserwacji były otyłe.

"Wyniki tych badań sugerują, że lekarze powinni mieć świadomość zwiększonego ryzyka u osób, które w znaczącym stopniu straciły na wadze. Złamanie stawu biodrowego jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci u seniorów, dlatego ważne jest podjęcie wcześniej działań zapobiegających" - podkreśla autor badań dr Zhaoli Dai.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!