Dieta ketogeniczna – naukowcy wskazują na jej skuteczność

25 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dieta ketogeniczna, należy do grupy diet niskowęglowodanowych. Choć jeszcze dwa lata temu, dietetycy uznali, że z punktu widzenia zdrowotnego nie jest godna polecenia, najnowsze badania wskazują na jej dużą skuteczność w walce z otyłością.

Według badania prowadzonego przez Alice Gibson z University of Sydney Medical School dieta keto, poprzez niemal całkowite wyłączenie z niej węglowodanów, nie tylko wpływa na szybki spadek masy ciała, ale również wpływa na zmniejszenie głodu i chęci na jedzenie nawet przy stosunkowo restrykcyjnym ograniczeniu kalorii.

Specjaliści wskazują, że jest to jedna z właściwości ketozy - zwiększanie uczucia sytości, co powoduje naturalne ograniczanie ilości spożywanych posiłków tym samym kalorii, w porównaniu z dietami wysokowęglowodanowymi.

Diety ubogie w węglowodany doprowadzają do wyczerpywania zapasów glikogenu w wątrobie indukują stan nazywany ketozą, czyli akumulacją ciał ketonowych w organizmie. Ciała ketonowe są alternatywnym produktem utleniania wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie i mogą być wykorzystywane jako materiał energetyczny przez mózg, serce i inne tkanki. Krótko mówiąc, kiedy ciało pozbawione jest węglowodanów, z których może czerpać energię, przełącza się na tryb spalania tłuszczu.

Z diety wyklucza się nie tylko takie produkty jak pieczywo, makarony, produkty bogate w skrobię, ale również niektóre warzywa i owoce. Do woli można spożywać produkty bogate w białko i tłuszcze. Choć dieta, ze względu na swoją efektywność zyskała grono zwolenników, wielu specjalistów wskazuje, że nie jest ona właściwie zbilansowana, a wykluczenie z niej dodatkowo niektórych warzyw i owoców, prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!