Paczkowane mięso przenosi bakterie

26 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wielorazowe torby na zakupy mogą ulegać skażeniu bakteriami Campylobacter, obecnymi na opakowaniach z mięsem drobiowym – ostrzega serwis “BBC News/Health”.

Mięso drobiowe – a także inne rodzaje mięsa - często skażone jest bakteriami Campylobacter, powodującymi pospolite zatrucia pokarmowe, którym towarzyszy biegunka. W Wielkiej Brytanii dochodzi do 280 tys. takich zatruć rocznie, z czego około 100 kończy się zgonem (przede wszystkim małe dzieci i osoby z grup szczególnego ryzyka).

Według Food Standards Agency (FSA) aż 59 proc. sprzedawanego w sklepach mięsa drobiowego zawiera bakterie Campylobacter. Brytyjskie badania prowadzone zarówno w supermarketach, jak i w mniejszych sklepach wykazały, że można je niekiedy (w 4 proc. przypadków) znaleźć także na zewnątrz opakowań paczkowanego drobiu. Stamtąd mogą się przedostać na powierzchnię torby na zakupy i skazić inne przenoszone w niej produkty żywnościowe, przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Co ciekawe, jeszcze w tym tygodniu ma zostać opublikowana lista brytyjskich sklepów, w których sprzedawano mięso w skażonych bakteriami opakowaniach.

Eksperci z Food Standards Agency zalecają, aby wielorazowych toreb używać w sposób przemyślany, rezerwując jedną wyłącznie do przenoszenia surowego mięsa i ryb. Jednorazowe „reklamówki” trzeba wyrzucać, jeśli nastąpił wyciek płynu z surowego mięsa - nawet jeśli wyglądają na czyste.

Po wyjęciu z torby surowe mięso należy przykryć i schłodzić, umieszczając w dolnej części lodówki, aby ewentualny wyciek nie skaził produktów umieszczonych poniżej. Surowe mięso powinno być umieszczane z dala od produktów do bezpośredniego spożycia w rodzaju pasztetu, wędliny, sera czy lodów. Przed gotowaniem czy pieczeniem nie należy myć mięsa, natomiast trzeba myć wszystkie stykające się zanim narzędzia kuchenne, deski czy blaty. Mięso należy kroić na innej desce niż produkty do bezpośredniego spożycia w rodzaju wędlin, warzyw czy sera. Mięso drobiowe należy gotować tak długo, aż przestanie być różowe. Trzeba myć ręce ciepłą wodą i mydłem przed przystąpieniem do przygotowywania potraw, po kontakcie z surowym mięsem, po dotknięciu zlewu i po wyjściu z toalety – radzą eksperci z Food Standards Agency oraz NHS Choices. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!