Kakao sprzymierzeńcem w walce z kamicą nerkową

26 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kakao jest pomocne w przeciwdziałaniu kamicy nerkowej. Występująca w tej roślinie teobromina znacząco uodparnia organizm ludzki na pojawienie się kamieni nerkowych - twierdzą hiszpańscy uczeni.

Dotychczas teobromina była uznawana za pomocną w leczeniu kaszlu i astmy, a także w obniżaniu ciśnienia tętniczego.

Jak poinformował Felix Graces z Uniwersytetu Wysp Balearskich na Majorce, gdzie przeprowadzono badanie, teobromina uniemożliwia tworzenie się złogów w nerkach i drogach moczowych. Dodał, że w przyrodzie ten alkaloid purynowy najczęściej występuje w ziarnach kakao.

Poza kakao teobromina stanowi również składnik m.in. kawy arabskiej, ostrokrzewu paragwajskiego, koli zaostrzonej, a także guarany i herbaty chińskiej.

U ludzi teobromina jest metabolizowana w wątrobie w wyniku rozpadu kofeiny. W przeciwieństwie do człowieka ten składnik kakao ma szkodliwy wpływ na zwierzęta domowe i hodowlane, takie jak pies, kot czy koń.

Zdaniem Felixa Gracesa w przypadku człowieka już codzienne spożywanie 20 gramów czekolady pozwala skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się kamieni nerkowych. Uczony przyznaje jednak, że taka "dieta" mogłaby spowodować ujemny wpływ na inne części organizmu.

"Konsumpcja tak dużych ilości czekolady byłaby niezwykle szkodliwa na przykład dla osób z wysoką nadwagą lub cukrzycą" - dodał Felix Graces.

Uczony ujawnił, że Uniwersytet Wysp Balearskich opatentował w ostatnich tygodniach teobrominę w kapsułkach. Zalecana jest ona jako suplement diety.

Hiszpańscy naukowcy nie wykluczają, że odkrycie nowej właściwości teobrominy może być w przyszłości pomocne także w leczeniu kamicy nerkowej. Powątpiewają jednak, aby w przypadku każdego pacjenta istniała gwarancja skutecznej terapii jednym lekiem na bazie teobrominy.

"Leczenie kamicy nerkowej jest procesem skomplikowanym z uwagi na fakt, że każdy złóg ma inną charakterystykę i wytrąca się z rozmaitych przyczyn. Oznacza to, że eliminacja kamieni nie będzie przebiegać jednakowo u wszystkich pacjentów" - wyjaśnił Felix Graces.

Kamica nerkowa, która w większości przypadków występuje u mężczyzn, jest chorobą powstającą bezobjawowo. Charakteryzuje się powstawaniem złogów, zwanych potocznie kamieniami, w nerkach lub w drogach moczowych. U jej genezy leży wytrącanie się związków chemicznych stanowiących składnik uryny. Tworzenie się kamieni przyspiesza niekorzystny, zbyt kwaśny lub zasadowy, odczyn moczu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!