Do poronień częściej dochodzi, gdy...

28 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu jest o 10 proc. wyższe, jeżeli kobieta spodziewa się chłopca - wykazały badania dotyczące 30 mln urodzeń na całym świecie. Wnioski opublikowało pismo "BMC Medicine".

"Poronienia są wciąż częstym zjawiskiem, nawet w bogatych krajach z dobrymi systemami opieki zdrowotnej. W Wielkiej Brytanii każdego dnia dochodzi do 11 poronień. Ustalenie, dlaczego płeć męska jest bardziej narażona, może być pierwszym krokiem do opracowania nowych metod zapobiegania, zwłaszcza w przypadku ciąż wysokiego ryzyka" - mówi autorka analizy dr Fiona Mathews z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii.

Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się odsetek poronień zmniejszył się w bardzo niewielkim stopniu w ciągu ostatnich 15 lat. Choć liczba poronień jest niższa w krajach rozwiniętych, zebrane dane świadczą o tym, że bez względu na zasobność kraju poronienia są częstsze w przypadku chłopców. Wyjątek stanowią jedynie Chiny i Indie, gdzie nierzadko poronienia wywoływane są, gdy kobiety spodziewają się dziecka płci żeńskiej. W tych krajach odsetek wewnątrzmacicznego obumarcia płodu był jednakowy w przypadku obu płci i wyższy niż w innych krajach.

Naukowcy nie znają na razie przyczyn zwiększonego ryzyka poronienia w przypadku kobiet spodziewających się potomka płci męskiej. Wpływ może mieć nieprawidłowe wykształcenie i funkcjonowanie łożyska lub większa podatność męskich płodów na czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów, otyłość czy zaawansowany wiek matki.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!