Inżynieria genetyczna w profilaktyce grypy

16 paź 2013 r.

Ptasia grypa – temat przebrzmiały? Niekoniecznie, skoro w Azji wciąż pojawiają się ogniska choroby. Jeżeli wirus ptasiej grypy któregoś dnia wyjdzie z kurników i wymiesza swoje segmenty genetyczne z np. wirusem ludzkiej grypy, może powstać wirus, który łatwo się przenosi i ciężko oddziałuje na organizm ludzki. Żeby postawić temu tamę, trzeba szczepić – nie tylko hodowle, ale i ludzi, którzy je obsługują.

Rozpisany na 7 lat projekt aplikacyjny pt. „Pakiet innowacyjnych biofarmaceutyków dla terapii i profilaktyki ludzi i zwierząt” otrzymał 90 milionów złotych dofinansowania. Z tego 18 milionów przeznaczone jest na część szczepionkową. Pozostała część prac dotyczy dwóch analogów insuliny o zmodyfikowanej budowie. Koordynuje je dr Piotr Borowicz, dyrektor IBA. Wsparcia udziela dyrektor IBB prof. Piotr Zielenkiewicz.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!