Przewlekła białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia

30 lis 2014 r.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego. Część osób, u których zostanie wykryta, nigdy nie będzie wymagała podjęcia leczenia – mówi prof. Piotr Rzepecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

U pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia nie można zastosować najbardziej agresywnej terapii, stosuje się łagodniejsze leczenie po to, by uzyskać kontrolę choroby.

Dla tych chorych przeznaczony jest nowy lek o nazwie obinutuzumab. W badaniu klinicznym wykazano, że w porównaniu ze standardowoą terapią wykorzystujcą rituksymab zmniejsza on o 61 proc. ryzyko progresji PBL oraz zgonu z jej powodu - przypomina prof. Rzepecki.

Trzecią grupę pcjentów z PBL stanowią ci chorzy, którzy ze względu na występowanie wielu innych schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek, płuc, neurologiczne, nie przeżyliby leczenia przeciwnowotworowego. U nich stosuje się najlepszą terapię wspomagającą, czyli paliatywną, której zadaniem jest uzyskanie poprawy jakości życia. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!