Kampania dot. profilaktyki HIV skierowana do osób 50+

30 lis 2014 r.

Fot. Shutterstock

Tegoroczna edycja kampanii społecznej "Projekt Test", zachęcająca do robienia badań na HIV, skierowana będzie do osób po 50. roku życia. Jej organizatorzy podkreślają, że odsetek zakażeń HIV wśród osób 50+ rośnie szybciej niż wśród osób poniżej czterdziestki.

Hasło kampanii, która porusza problem seksualności i profilaktyki HIV/AIDS w grupie osób po 50. roku życia, to "Manifest 5.0: Chcemy całego życia!". Jej celem jest zwrócenie uwagi, że osoby w tym wieku zakażają się HIV w ten sam sposób, co osoby młodsze, jednak mają mniejszą wiedzę na temat sposobów zapobiegania szerzeniu się wirusa.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że poziom wiedzy na temat bezpiecznego seksu w grupie 50+ jest znacznie mniejszy niż wśród młodzieży. Ponadto, do wzrostu odsetka zakażeń wśród osób po 50. roku życia przyczynia się przekonanie, że "w pewnym wieku" ludzie nie uprawiają już seksu i w związku z tym nie są narażeni na zakażenie wirusem HIV.

Jak pokazują badania, stwierdzenie to jest jednak mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - po skończeniu 50. lat potrzeby seksualne nie ulegają zmniejszeniu. Eksperci informują, że ponad połowa osób po pięćdziesiątce uprawia seks kilka razy w miesiącu.

Z badań National Survey of Sexual Health and Behavior, na które powołują się organizatorzy kampanii, wynika, że single w wieku dojrzałym wykazują większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych niż osoby młodsze. Ponieważ nie muszą się już przejmować niechcianą ciążą, niechętnie używają prezerwatyw i nie postrzegają seksu bez zabezpieczenia jako zachowania ryzykownego. W efekcie, w grupie wiekowej 45-60 prezerwatywy stosowane są w zaledwie co 10 akcie seksualnym. Wśród osób powyżej 60. roku życia odsetek ten jest jeszcze niższy

"Debata publiczna przepełniona jest treściami erotycznymi, a seksualność na wolnym rynku jest towarem prawie idealnym. Kiedy jednak kończy się anonimowość i przechodzi się do problemów jednostki, nagle pojawia się wstyd, zakłopotanie a czasem nawet wyparcie. Z danych epidemiologicznych wynika, że 11 proc. nowych zachorowań na AIDS występuje u osób po pięćdziesiątce. Co więcej, liczba nowych przypadków w tej grupie rośnie szybciej niż wśród osób poniżej 40. roku życia" – tłumaczy specjalistka zdrowia publicznego i autorka kampanii Agata Kwiatkowska.

Podkreśla, że choć w tegorocznej edycji kampanii "Projekt Test" mowa jest o seksualności osób w wieku 50+, to jej przekaz skierowany jest do całego społeczeństwa. "W obliczu zachodzących zmian demograficznych potrzebujemy nowej jakości w edukacji, profilaktyce i prewencji HIV 50+" – dodaje.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że osoby po 50. roku życia powinny być bardziej świadome czynników ryzyka zakażeń, zaś pracownicy ochrony zdrowia i osoby odpowiedzialne za programy z zakresu promocji zdrowia powinny zadbać o to, by przekaz dotyczący profilaktyki HIV trafił także do starszych dorosłych.

Ambasadorami kampanii zostali: gimnastyczka artystyczna Mariola Bojarska-Ferenc, fotografka Lidia Popiel, muzyk Tomasz Lipiński oraz aktorki i aktorzy - Ewa Kasprzyk, Grażyna Wolszczak, Andrzej Grabowski, Jacek Kawalec i Piotr Polk.

Zachęcające do testowania się na HIV spoty kampanii będzie można od stycznia oglądać w TVP oraz w kinach. W Światowy Dzień AIDS (obchodzony 1 grudnia) zostanie również uruchomiony portal edukacyjny www.manifest50.pl.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób zakażonych HIV sięga 35 milionów, z czego 2,8 miliona to ludzie po 50. roku życia. W Polsce w grupie wiekowej 50+ wykryto w ubiegłym roku 95 nowych przypadków. Zdaniem epidemiologów to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ osoby w wieku okołoemerytalnym, przekonane, że problem zakażeń ich nie dotyczy, bardzo rzadko wykonują testy na HIV.

Specjaliści ostrzegają, że HIV – zanim przerodzi się w AIDS – często daje objawy o niewielkim stopniu nasilenia albo przebiega bezobjawowo, dlatego część symptomów może zostać zignorowana zarówno przez samych zakażonych, jak i przez lekarzy. Pierwsze symptomy zakażenia są zwykle niespecyficzne (m.in. zmęczenie, utrata wagi, zmniejszenie apetytu czy nocne poty). Osoby w wieku 50+ często uznają je za naturalne oznaki starzenia i nie odczuwają potrzeby dalszej diagnostyki. Do lekarza zgłaszają się dopiero w momencie wystąpienia objawów o znacznym stopniu nasilenia, kiedy choroba jest już rozwinięta.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!