Podstawa pielęgnacji twarzy – krem nawilżający

1 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Krem nawilżający powinien być podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym nie tylko do twarzy, ale i całego ciała. Pielęgnacja polegająca na utrzymywaniu skóry w odpowiednim nawilżeniu pomaga zachować jej zdrowy i piękny wygląd. Od czego uzależnić wybór kremu nawilżającego – od wieku, pory dnia, konsystencji czy stopnia nawilżenia?

Lekkie kremy nawilżające mogą być już regularnie stosowane od 20. roku życia. Regularnie oznacza codzienną aplikację, zarówno rano, jak i wieczorem. Bardzo ważne jest skupienie się zwłaszcza na najwrażliwszych na procesy starzenia miejscach, np. okolicach oczu i ust – dlatego też kremy przeciwzmarszczkowe mają silne działanie nawilżające. Skóra dobrze nawodniona od zewnątrz i od środka wygląda młodziej i wydaje się być gładsza.

Wszystkie typy cery potrzebują różnego stopnia nawilżenia. Z wiekiem spada ilość wody gromadzonej w komórkach skóry, dlatego stopień nawilżania powinien się zwiększać. Ponadto nie powinno się używać cały czas jednego kremu, a należałoby dobierać go do aktualnych potrzeb skóry, np. w zimie nawilżanie powinno być silniejsze niż w lecie (do tego wystarczy jednak zmiana kremu raz na pół roku). Ponadto takie urozmaicenie jest ważne, dlatego że skóra przyzwyczaja się do składników aktywnych kremów i po jakimś czasie może na nie słabiej reagować. Niekorzystne jest jednak zmienianie kremu po wykorzystaniu zaledwie jednego opakowania – mało który nawilżacz przyniesie widoczne skutki po tak krótkim stosowaniu.

Rodzaje skóry i kosmetyki

Skóra jest pierwszą barierą ochronną organizmu, dlatego ważne jest, aby dobrze o nią zadbać. Każdy z nas ma inny typ skóry i istotne jest, by poznał swój rodzaj tak, by odpowiednie dobrać do niej krem nawilżający. Są trzy rodzaje cery – sucha, mieszana i tłusta. Typy cery z kolei odznaczają się jakimiś charakterystycznymi cechami, jak np. cera naczynkowa, trądzikowa czy wrażliwa.

Sucha skóra charakteryzuje się małą elastycznością, licznymi przebarwieniami i widocznymi naczynkami krwionośnymi. Często jest zaczerwieniona i podrażniona po kontakcie z mydłem. Osoby z suchą skórą powinny uważniej skupić się na jej pielęgnacji tak, by opóźnić proces starzenia się. Skóra tłusta jest słabiej ukrwiona, łatwo zauważyć na niej rozszerzone pory i bardzo szybko zaczyna się „świecić”. Nie mają na nią większego wpływu czynniki zewnętrzne, ale źle radzi sobie ze zmianami zachodzącymi wewnątrz organizmu wynikającymi ze stresu, zaburzeń hormonalnych czy trawiennych.  Proces starzenia się zachodzi w komórkach skóry tego typu zdecydowanie wolniej niż w przypadku cery suchej. Niestety nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe przyczynia się do powstawania trądziku. Skóra mieszana zawiera cechy obydwu wyżej wymienionych rodzajów skóry – obszar skóry tłustej znajduje się w tak zwanej strefie T wyznaczonej przez linię czoło-nos-broda. Warto podkreślić, że każdy rodzaj cery może ulec przesuszeniu.

Co źle wpływa na skórę?

Negatywnie na kondycję skóry wpływają wszelkiego rodzaju używki – papierosy, alkohol czy kawa. Największym wrogiem jest jednak promieniowanie UV, które nieodwracalnie niszczy włókna kolagenowe, odpowiedzialne za elastyczność skóry. Także zanieczyszczenie środowiska i atmosfery oraz stres będą niszczyły komórki skóry nawet w jej bardzo głębokich warstwach. Odwodniona skóra będzie objawiała się pieczeniem, szorstkością i napięciem naskórka.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę powinno mieścić się w granicach od 1.5 do 2 litrów dziennie lub więcej, gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Dobre nawodnienie organizmu od środka nie będzie widoczne tylko na naszej twarzy – woda doskonale wpływa także na procesy trawienne, filtrację krwi, usuwanie toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli do komórek skóry dostarczane są zbyt małe ilości wody, to zaczyna ona produkować mieszankę tłuszczu i potu, czyli tzw. sebum, które ma za zadanie zatrzymać wilgoć w środku skóry. Proces ten występuje w każdym rodzaju skóry, jednak w przypadku typu tłustego i mieszanego ilość wydzielanego sebum będzie większa. Dodatkowo wilgoć zatrzymywana jest przez naskórek dzięki produkowaniu substancji NMF (Natural Moisturing Factor) – na którą składają się kwas hialuronowy, polimlekowy, aminokwasy i mocznik. Działanie NMF blokowane jest przez działanie środowiska, klimatyzację czy promieniowanie UV.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!