Leczenie bezdechu sennego może łagodzić objawy depresji

1 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Leczenie zaporowego bezdechu sennego przy pomocy stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) lub z użyciem nazębnego aparatu wysuwającego żuchwę (MAD) może złagodzić objawy depresji – wynika z badań, które publikuje pismo „PLOS Medicine”.

Bezdech senny typu zaporowego stanowi najczęściej występującą postać tego zaburzenia oddychania podczas snu. Jest on efektem zwiotczenia mięśni w obrębie gardła i zapadaniem się jego miękkich struktur podczas snu, co blokuje dopływ powietrza do płuc.

U osób cierpiących na zespół bezdechu sennego dochodzi do co najmniej 5-15 zatrzymań oddychania na godzinę podczas snu. Zaburzenie to można podejrzewać u ludzi, którzy chrapią, chociaż samo chrapanie nie jest równoznaczne z obecnością bezdechu.

Zaburzenie to nie jest obojętne dla zdrowia. Regularne zatrzymania oddechu prowadzą do niedotlenienia tkanek i narządów, takich jak mózg czy serce. Efektem tego jest odczuwanie w ciągu dnia zmęczenia, senności, rozdrażnienia i bólów głowy. Osoby cierpiące na bezdech senny są też bardziej zagrożone chorobami układu sercowo-naczyniowego, w tym zawałem serca oraz chorobami metabolicznymi, jak cukrzyca. Stwierdza się u nich również częstsze występowanie depresji.

Naukowcy z University of Calgary w Kanadzie przeanalizowali dane zebrane w 22 badaniach, w których sprawdzano wpływ leczenia zaporowego bezdechu sennego na objawy depresji u pacjentów. W 19 badaniach w terapii bezdechu stosowano stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP), a w pięciu - aparaty nazębne wysuwające żuchwę (MAD). Aparat CPAP składa się z maski na twarz oraz podłączonej do niej pompy powietrznej, która wytwarza stałe nadciśnienie w drogach oddechowych i w ten sposób utrzymuje ich drożność podczas snu. Z kolei aparat wysuwający żuchwę powoduje utrzymanie języka bardziej z przodu, przez co umożliwia odpowiedni wdech powietrza i zmniejsza wibrację tkanek miękkich gardła.

Okazało się, że leczenie bezdechu przy pomocy aparatu CPAP w istotny sposób łagodziło objawy depresji w porównaniu do grupy kontrolnej, która zakładała na noc maskę, ale nie była podłączona do pompy. Odnotowano duże różnice między poszczególnymi badaniami, przy czym większą poprawę obserwowano w tych, w których wyjściowo depresja u pacjentów była bardziej nasilona.

Również zastosowanie aparatów wysuwających żuchwę łagodziło objawy depresji, w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że aparaty CPAP oraz MAD mogą być przydatne w terapii objawów depresji u osób cierpiących jednocześnie na zaporowy bezdech senny. Największe korzyści mogą odnieść osoby z najsilniejszymi objawami depresji.

Naukowcy podkreślają zarazem, że skuteczność tych metod w porównaniu ze standardowymi metodami leczenia depresji, jak leki przeciwdepresyjne, nie została określona.

Jak zaznaczają, ze względu na różne ograniczenia poszczególnych badań oraz różnice dotyczące skuteczności CPAP w łagodzeniu objawów depresji wyniki analizy powinny być jeszcze potwierdzone w przyszłości. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!