Wiedza o biologicznym podłożu choroby zmniejsza empatię psychiatrów

4 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wiedza na temat biologicznego podłoża choroby psychicznej zmniejsza empatię psychiatrów oraz terapeutów w stosunku do pacjentów – wynika z badań, które publikuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Zdaniem autorów pracy, naukowców z Yale University, podważa to przekonanie, że wyjaśnienie biologicznego mechanizmu choroby psychicznej (w tym podłoża genetycznego i zaburzeń w pracy mózgu) może przyczynić się do mniejszego obciążania pacjentów psychiatrycznych winą za ich zachowanie.

Badacze pod kierunkiem Matthew Lebowitza z Yale University przeprowadzili serię eksperymentów wśród lekarzy i terapeutów, którym prezentowano historie różnych osób chorych psychicznie. Występujące u nich objawy choroby wyjaśniano bądź koncentrując się na podłożu genetycznym i zmianach w biologii mózgu, bądź na traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa i stresujących warunkach życia. Badani specjaliści musieli ocenić, jak silną empatię i zrozumienie odczuwają w stosunku do danego chorego.

Okazało się, że lekarze wykazywali znacznie mniejsza empatię i współczucie dla pacjentów, gdy podłoże ich objawów tłumaczono mechanizmem biologicznym.

„Posługiwanie się wyjaśnieniami biologicznymi jest czymś w rodzaju obosiecznego miecza. Dzięki nim pacjenci czują się mniej winni za swoją chorobę, ale kładzenie zbyt dużego nacisku na biologiczne wyjaśnienie psychopatologii może odczłowieczać, redukując chorych jedynie do mechanizmu biologicznego” – komentuje Lebowitz.

Co więcej, słysząc wyjaśnienia natury biologicznej lekarze oceniali, że psychoterapia może być u danego chorego mniej skuteczna. Zdaniem autorów pracy może to stanowić problem o tyle, że wiele badań dowodzi, iż niektóre rodzaje psychoterapii stanowią ważny i efektywny sposób leczenia wielu schorzeń psychicznych.

Badacze przypominają, że posługiwanie się biologicznymi wyjaśnieniami choroby psychicznej może mieć jeszcze inne minusy. Na przykład, jedno z badań opublikowanych w ostatnim roku wykazało, że im bardziej osoby cierpiące na depresję przypisują swoje objawy przyczynom biologicznym, tym bardziej pesymistyczne jest ich nastawienie do efektów leczenia.

Dlatego naukowcy podkreślają, że jeśli chodzi o przyczyny chorób psychicznych, czynniki biologiczne są tylko jednym z elementów złożonej układanki.

„Z pewnością nie chcemy powiedzieć, że ludzie powinni lekceważyć czynniki biologiczne badając choroby psychiczne, ale kluczowe znaczenie ma to, aby biologię rozumieć raczej jako coś, co dotyczy wszystkich ludzi, a nie jako coś, co wyróżnia tzw. ludzi chorych psychicznie na tle innych" - mówi współautor pracy prof. Woo-kyoung Ahn. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!