Chiny: woda w co czwartym baniaku nie nadaje się do picia

8 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Chińskie służby sanitarne ostrzegają, że woda w prawie co czwartym przebadanym baniaku na tamtejszym rynku nie spełnia podstawowych standardów, a to głównie przez zbyt wysoki poziom bakterii - informuje w poniedziałek gazeta "Shanghai Daily".

Urząd badający żywność i leki przebadał ponad 2 tys. serii produkcyjnych i okazało się, że jakość 23 proc. jest poniżej standardów. W większości z nich kontrolerzy wykryli za dużą obecność bakterii w wodzie - podał chiński dziennik.

Tylko u największego chińskiego producenta napojów, Wahaha, w baniakach z wodą o pojemności 18,9 litra liczba bakterii przekraczała ośmiokrotnie krajowe normy. "Shanghai Daily" przypomina, że produkty tej firmy trafiały także na rynek w stolicy kraju, Pekinie. Podobna sytuacja miała miejsce u innych czołowych producentów, firm C'estbon i Robust.

W odpowiedzi na wyniki kontroli zanieczyszczone partie wody zostały wycofane z rynku, a firma Wahaha miała zwrócić klientom pieniądze. Producent zapowiedział także zerwanie współpracy z jednym z dostawców wody, u którego wykryto nieprawidłowości w jej transporcie i przechowywaniu, co w konsekwencji miało doprowadzić do zanieczyszczenia.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Chiny nadal borykają się z problemem jakości artykułów spożywczych. Podczas tegorocznych kontroli wykryto m.in. obecność metali ciężkich w jedzeniu dla dzieci. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!