"Rzeczpospolita": Zdrowotna ruletka

15 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Najwyższa Izba Kontroli wytknęła wiele nieprawidłowości w programach lekowych, finansowanych ze środków publicznych, wynika z raportu, na który powołuje się "Rzeczpospolita".

Programy lekowe obejmują leki i technologie, które nie są refundowane przez NFZ. Stworzono je z myślą o chorych, u których leczenie standardowo stosowanymi lekami nie przyniosło efektów. Wtedy potrzebna jest zgoda na finansowanie innego - zwykle nowoczesnego i bardzo drogiego - leczenia. Taką zgodę wydaje dyrektor wojewódzkiego NFZ, który rzadko jest lekarzem.

Z raportu „Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych", obejmującego okres od 1 stycznia 2011 r. do 7 kwietnia 2014 r. wynika, że pacjenci z identycznymi schorzeniami, w jednym województwie dostają zgodę na chemioterapię niestandardową, a w innym nie.

– Powinna pani dostać lenalidomid, ale NFZ i tak go pani nie przyzna. Lepiej od razu jechać do Warszawy – usłyszała od lekarza lublinianka, której chemioterapia uszkodziła szpik. Według Jacka Gugulskiego z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Lublin to, obok Gdańska, jedno z najgorszych miejsc dla pacjentów z nowotworami krwi.

– I nie chodzi tylko o to, że chemioterapii niestandardowej odmawiają dyrektorzy tutejszych oddziałów NFZ; sami lekarze nie mówią o niej pacjentom. Wiedzą, że szpital ma mały budżet i nie chcą „tracić" pieniędzy, ocenia.

Więcej: http://www.rp.pl (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!