Kamica nerkowa – objawy i leczenie

15 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Na samym początku tworzą się drobne kryształki („piasek w nerkach”) pochodzące z nierozpuszczalnych substancji, by z czasem przeobraziły się w coraz większe złogi. Tymi złogami są właśnie kamienie, które z czasem zaczynają dawać objawy kamicy nerkowej. Jakie zaburzenia sprzyjają powstawaniu kamicy nerkowej? Jak się nią leczy?

Kamica nerkowa występuje dość często – na napad kolki nerkowej cierpi przynajmniej raz w życiu 10% mężczyzn i 5% kobiet. Kolka nerkowa to nagły, bardzo silny ból wywołany przemieszczeniem się kamienia z nerki do moczowodu. Pierwszy raz pojawia się zwykle między 20. i 40. rokiem życia. Najczęściej nawroty atakują mężczyzn w wieku 40-50 lat i kobiety w przedziale wiekowym od 50 do 70 lat. U połowy pacjentów kamica nerkowa występuje tylko raz w życiu. Jeśli stwierdza się jej występowanie rodzinnie, to zwykle jest to wina zaburzeń metabolicznych niektórych substancji. Niestety kamienie mogą rosnąć latami nie dając nawet niewielkich objawów.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej

Kamicę nerkową cechują obecność w układzie moczowym kamieni moczowych zbudowanych z substancji chemicznych występujących w moczu. Nie jest to kwestia konkretnych substancji, ale ich stężenia, przez co nie dochodzi do ich całkowitego rozpuszczenia. Najczęściej, bo aż u 80% chorych, kamienie powstają w wyniku dużego stężenia szczawianu lub fosforanu wapnia, a rzadziej z powodu kwasu moczowego, fosforanu magnezowo-amonowego (struwitu) czy cystyny.

Kamica nerkowa powstaje też z powodów zaburzeń lub nieprawidłowości układu moczowego. Są to na przykład nieprawidłowości w odpływie moczu z obu lub jednej nerki, zbyt mała ilości substancji, które blokują tworzenie się złogów oraz w wynik występowanie chorób i nieprawidłowości takich jak nadczynność przytarczyc, choroby Leśniowskiego i Crohna, operacji jelita cienkiego, przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy D, witaminy C i preparatów wapniowych. Przyczyną są także przewlekłe niedobory magnezu, przewlekłe infekcje dróg moczowych, nadmierne zagęszczenie moczu, nieprawidłowa dieta, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia czynności nerek, a nawet długotrwałe unieruchomienie po złamaniach. Niestety u większości chorych nawet po przeprowadzeniu rzetelnej diagnostyki nie można ustalić przyczyny tworzenia się kamicy nerkowej.

Objawy kamicy nerkowej

Podczas napadu kolki nerkowej może pojawić się krew w moczu. Ponadto obserwuje się nudności, wymioty, bladość skóry, częste oddawanie i parcie na mocz. Ból może być obustronny w okolicach nerek i promieniować do pachwiny czy nawet uda. Nie można też znaleźć wygodnej pozycji do leżenia czy siedzenia.

Często jednak można zaobserwować znacznie wcześniej początkowe objawy kamicy nerkowej. Jest to pieczenie podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, wędrujący ból od okolicy nerek do podbrzusza oraz u mężczyzn – ból promieniujący do czubka prącia. Duże złogi z kolei mogą uszkodzić nerki co będzie objawiało się nasileniem symptomów i pojawieniem się gorączki oraz ogólnego osłabienia organizmu.

Diagnostyka

Wystąpienie dolegliwości, które mogą wzbudzić podejrzenie kamicy nerkowej, powinno skutkować szybkim udaniem się do lekarza. Niezwłocznie wizytę u lekarza muszą umawiać osoby, u których dolegliwości występują po raz pierwszy, gdy objawy są inne lub bardziej nasilone niż w przeszłości, gdy symptomy nie ustępują w krótkim czasie oraz gdy pojawia się gorączka, krwiomocz i zmniejszenie ilości oddawanego moczu (kamień może wtedy blokować ujście cewki moczowej uniemożliwiając wypróżnienie).

Istotne to jest zwykle przy pierwszym ataku choroby – u niektórych problem powraca, dlatego jeśli objawy nie są zbyt uciążliwe, a może to oznaczać że kamień jest mały lub jest to tylko piasek, to można próbować leczyć się samemu – np. zażywając wcześniej przepisane przez lekarza leki rozkurczowe i przeciwbólowe oraz przyjmowanie dużych ilości wody (do 4 litrów dziennie). Samoleczenie ważne jest zwłaszcza u osób, u których stwierdzono zły metabolizm niektórych substancji, ponieważ w ich przypadku objawy mogą bardzo często nawracać – osoby te powinny sięgać po leki już przy niskim nasileniu symptomów. Nie można podejmować się samodzielnego leczenia dzieci i kobiet w ciąży z podejrzeniem kamicy nerkowej.

<< < 1 2 3 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!