Sprzeciw na pobranie narządu dawcy oraz brak zgody rodziny dawcy

28 gru 2014 r.

Shutterstock

W sytuacji gdy komisja stwierdzi śmierć mózgową, lekarz informuje rodzinę zmarłego. Po upewnieniu się, że zmarły nie zgłosił sprzeciwu wobec dawstwa narządów, można podjąć czynności związane z pobraniem. Zgodnie z polskim prawem każda osoba zmarła może być uważana za potencjalnego dawcę, jeśli za życia nie zgłosiła sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Moc prawną ma także noszenie przy sobie własnoręcznie podpisanego sprzeciwu lub ustne oświadczenie złożone w obecności dwóch świadków pisemnie przez nich potwierdzone.

Lekarze zwykle informują rodzinę o zamiarze pobrania organu i nie są zobowiązani prosić jej o zgodę, jednak w praktyce wobec braku akceptacji najbliższych, lekarze odstępują od pobrania, co powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym.

W przypadku gdy zachodzi przypuszczenie, że zgon nastąpił w wyniku czynu zabronionego stanowiącego przestępstwo zgodę na pobranie wyraża właściwy prokurator lub sąd rodzinny, gdy postępowanie prowadzone jest przeciwko nieletniemu. Sprzeciw ma na celu zabezpieczenie dowodów w postępowaniu przygotowawczym. Przykładowo, jeżeli istnieje uzasadnione pojrzenie zabójstwa, ciało ofiary musi zostać zabezpieczone i poddane sekcji zwłok w celu wykluczenia lub potwierdzenia domniemań. 

Raport specjalny: Przewodnik po transplantacji w Polsce


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!