Joga może chronić przed...

16 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ćwiczenia jogi mogą być dobrym sposobem uchronienia się przed chorobami serca, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mogą wykonywać bardziej dynamicznego wysiłku – informuje „Nature”.

Joga to starożytny indyjski system ćwiczeń, mających wzmacniać adeptów fizycznie i duchowo. Istnieje wiele jej odmian ma przykład tantryczna, Hatha i Ashtanga. Choć eksperci nie wliczają mało intensywnych ćwiczeń jogi do zalecanej, wzmacniającej mięśnie aktywności fizycznej (150 minut tygodniowo), nowe badania dowodzą jej korzystnego wpływu na zdrowie.

Zespół prof. Myriama Huninka z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (Holandia) dokonał przeglądu 37 prac dotyczących niemal 3000 osób. Okazało się, że uprawianie jogi jest niezależnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko otyłości, wystąpienia podwyższonego ciśnienia tętniczego oraz podwyższonego poziomu cholesterolu, które sprzyjają chorobom serca. Nie była pod tym względem lepsza ani gorsza od ćwiczeń w rodzaju marszów czy biegania, natomiast w porównaniu z osobami w ogóle niećwiczącymi różnica była wyraźna.

Zdaniem specjalistów dzięki aktywizacji mięśni oraz głębszemu oddechowi joga dostarcza organizmowi więcej tlenu, co sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego. W grę wchodzi także łagodzenie stresu.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!