Selen wpływa na ryzyko raka jelita

17 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wysoki poziom selenu ma związek z niższym ryzykiem rozwoju nowotworu jelita grubego - wynika z badań, o których informuje "Journal of Cancer".

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) oraz Royal College of Surgeons w Irlandii zwracają uwagę, że poziom selenoproteiny P we krwi mieszkańców Europy Zachodniej jest znacznie niższy niż u Amerykanów i Kanadyjczyków (80 µg/l w porównaniu z 110-170 µg/l).

Różnica ta wynika przede wszystkim z mniejszej zawartości selenu w glebie, a co za tym idzie w uprawianych warzywach i owocach.

Naukowcy przeprowadzili analizę danych pochodzących z badań EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). Informacje zbierane były przez 23 placówki zlokalizowane na terenie Europy Zachodniej oraz dotyczyły ponad 520 tys. osób.

Po porównaniu poziomu selenu we krwi badanych osób oraz zachorowalności na raka jelita grubego badacze ustalili, że wyższy poziom tego pierwiastka jest związany z niższym ryzykiem rozwoju choroby, zwłaszcza w przypadku kobiet.

"Rezultaty tych badań potwierdzają znaczenie selenu w zapobieganiu raka jelita grubego, jednak należy traktować tę informację ostrożnie ze względu na możliwe szkodliwe działanie tego pierwiastka w większych dawkach. Problem z selenem polega na tym, że istnieje bardzo niewielki odstęp pomiędzy dawką, która jest prawie optymalna a dawką, która uważana jest za szkodliwą. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że regularne przyjmowanie zaledwie 200 µg selenu może zwiększyć ryzyko cukrzycy" - mówi jeden z autorów badań prof. John Hesketh z Uniwersytetu Newcastle.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!