E - papierosy pomagają nie palić?

17 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki e-papierosom palaczom łatwiej jest rzucić lub ograniczyć nikotynowy nałóg - informuje serwis „BBC News/Health”. Autorzy badań zastrzegają, że choć wyniki są zachęcające, ich wiarygodność ogranicza mała liczba samych badań oraz uczestniczących w nich osób.

Cochrane Collaboration, niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit przeanalizowała dane z dwóch randomizowanych badań, dotyczące 662 osób, które paliły.

Jak się okazało, 9 proc. palaczy, którzy używali e-papierosów udało się zaprzestać palenia na rok, a prawdopodobnie na dłużej. W grupie kontrolnej stosującej urządzenia – placebo nie zawierające nikotyny odsetek ten wyniósł tylko 4 proc.

O ile ograniczenie liczby wypalanych konwencjonalnych papierosów o połowę udało się 36 proc. użytkowników e-papierosów, to w przypadku nie zawierającego nikotyny placebo odsetek ten wyniósł 28 proc.

Oba badania dotyczyły e-papierosów emitujących niewiele nikotyny – możliwe, że nowsze produkty tego rodzaju są bardziej skuteczne.

Nie zaobserwowano poważnych efektów ubocznych używania e-papierosów.

Brytyjscy i nowozelandzcy autorzy badań zastrzegają, że choć wyniki są zachęcające, ich wiarygodność ogranicza zarówno mała liczba samych badań, jak i uczestniczących w nich osób. Dlatego konieczne są dalsze prace prowadzone na większą skalę; kilka takich badań jest już w toku.

Badanie zostało bardzo dobrze przyjęte przez organizację Action on Smoking and Health (ASH). Jednak wiceprezes UK's Faculty of Public Health, dr John Middleton zaznaczył, że chociaż e-papierosy mogłyby pomóc palaczom, którzy chcą zerwać z nałogiem, nie ma dostatecznych danych by stwierdzić, jak wpływają one na resztę populacji.

„Stworzenie społeczeństwa, w którym palenie nie jest postrzegane jako norma wymagało wysiłków trwających dziesięciolecia. Obawiamy się, że e-papierosy mogą odwrócić ten trend i stworzyć nową generację klientów przemysłu tytoniowego” – wskazał.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!