Gałka muszkatołowa – narkotyk prosto z kuchni

23 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Gałka muszkatołowa nie budzi najczęściej żadnych negatywnych skojarzeń – jest to po prostu przyprawa, która wzbogaca potrawy o orzechowy smak. Nie trzeba jednak zbytnio się wysilać, by na pierwszych stronach przeglądarki zaważyć artykuły o tym „substytucie marihuany”. Co gorsza na licznych forach opisywane są sposoby zażywania i przeżycia jakie wywołane zostały poprzez zażycie gałki muszkatołowej. Jak to jest z tą gałką muszkatołową i czy ma działanie narkotyczne?

Gałka muszkatołowa to nasiona zamknięte w żółtym jadalnym owocu pochodzącym z Wysp Korzennych – obecnie jednak na opakowaniach produktu można częściej przeczytać, że krajem pochodzenia są Indie, gdzie musiała zostać przeniesiona duża część produkcji. Sprzedawane jest samo owalne nasiono, zwykle osiąga długość około 25 mm. Można także kupić gałkę muszkatołową w zmielonej formie, ma ona wtedy jednak mniejsze walory smakowe i zapachowe. Gałka muszkatołowa nie jest orzechem i jest bezpieczna dla osób z alergią na ten produkt spożywczy – alergia na samą gałkę z kolei jest bardzo rzadka.

W małych dawkach gałka muszkatołowa pomaga zmniejszyć wzdęcia, pomaga w nudnościach, biegunce i kłopotach trawiennych, a także poprawia apetyt. Mirystycyna jest to substancja, która odpowiada za smak i zapach przyprawy, jest też jednak trującym narkotykiem. Używanie gałki muszkatołowej w kuchni nie powinno przynosić skutków ubocznych. Podaje się, że 5-15 gramów substancji powoduje działania psychoaktywne – w startej formie najczęściej sprzedawana jest w opakowaniach 20 gramowych, trudno jest więc zużyć całą zawartość nawet do dużej ilości wypieków. Jeśli jednak ciągle obawiamy się negatywnych skutków, to zamiast całej gałki, wybierajmy jej sproszkowaną wersję.

Objawy przedawkowania

Objawy jakich oczekują osoby stosujące gałkę muszkatołową jako narkotyku są podobne do marihuany. Efektem jest więc pobudzona wyobraźnia, wyostrzenie humoru czy większa kreatywność. Zewnętrzne symptomy jakie mogą zostać zauważone przez otoczenie to czerwone oczy, suche usta, napady śmiechu, senność.

Ludzie, którzy eksperymentowali na sobie działanie gałki muszkatołowej, chętnie opisują swoje doświadczenia z tą przyprawą. Na forach podane są nawet godziny, w których została przyjęta gałka muszkatołowa, czas po jakim nastąpiły pierwsze wrażenie halucynacyjne oraz efekty uboczne. Jedna z osób opisuje, że po spożyciu trzech porcji przyprawy, po 5 godzinach zaobserwowała u siebie halucynacje, wizje, ogromną chęć spania, niemożność ruszenia się. Mimo snu działanie gałki nadal się utrzymywało i pojawiły się skutki uboczne – zmęczenie, ból w klatce piersiowej. Efekt taki utrzymywał się jeszcze przez trzy - cztery dni, czyli zdecydowanie dłużej niż po zażyciu innego rodzaju narkotyku. Związek zawarty w marihuanie – tetrahydroksykannabinolu (THC) wywołuje mniej groźne i krótsze działanie niż występująca w gałce mirystycyna.

Skutki uboczne

Spożywanie gałki muszkatołowej jako narkotyku, czyli powyżej 12 łyżeczek (60 gramów) naraz, skutkuje bardzo nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. Pojawiają się konwulsje, nudności, palpitacje, senność, oszołomienie, zaparcie, trudność w oddawaniu moczu, uczucie bólu całego organizmu, kłucie w okolicy serca, zaburzenia widzenia i świadomości oraz stany lękowe. Dodatkowo dzień po spożyciu występuje specyficzny „gałkowy kac” – ból i zawroty głowy, niskie ciśnienie czy osłabienie krążenia.

Niestety odurzanie się gałką muszkatołową jest nową modą, chociaż wśród specjalistów od dawna znana jest ze swojego działania psychoaktywnego, nie ma więc obecnie żadnych badań mogących sprawdzić jakie skutki może przynieść zażywanie w ten sposób tej przyprawy. Według Centrum Kontroli Zatruć w Connecticut popularność gałki charakteryzuje się falowością – najwięcej zgłoszeń odnotowano w roku 1960 i 2010 r. Sama mirystycyna przyjmowana w dużych ilościach może doprowadzić do trwałego rozstroju psychicznego i poczucia nadchodzącej zagłady (co może skutkować samobójstwem). Ponadto naukowcy dowiedli, że w gałce muszkatołowej występuje substancja silnie rakotwórcza.  


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!