Stosowanie leków na depresję w czasie ciąży może...

21 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Badania prowadzone na myszach wykazały, że zażywanie leków przeciwdepresyjnych przez kobiety w ciąży może wpływać na podatność potomstwa na zaburzenia zdrowia psychicznego - informuje pismo "Neuropsychopharmacology".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles analizowali wpływ prenatalnej ekspozycji na dwa popularne antydepresanty - fluoksetynę (Prozac) i escitalopram podczas badań na myszach, stanowiących model trzeciego trymestru ciąży.

Oba leki należą do selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), dlatego naukowcy podejrzewali, że będą oddziaływały na młode myszy w identyczny sposób. Okazało się jednak, że gryzonie, które miały kontakt z escitalopramem były jako dorosłe osobniki mniej lękliwe niż te, które miały kontakt z fluoksetyną, a w ich mózgach zaobserwowano trwałe zmiany w procesie transportu serotoniny.

"Depresja i lęki są poważnymi zaburzeniami, które często wymagają interwencji farmakologicznej. Ogromne znaczenie ma więc przepisywanie leków, które będą najbezpieczniejsze dla matki i dziecka. Dalsze badania mogą pomóc nam zidentyfikować, jakie to są leki" - mówi autorka badań dr Anne M. Andrews.

SSRI powodują zwiększenie poziomu serotoniny w przestrzeniach międzysynaptycznych. W Stanach Zjednoczonych na zaburzenia lękowe i depresję podczas ciąży cierpi około 15 proc. kobiet, z których wiele dostaje receptę na leki przeciwdepresyjne. Stosunkowo niewiele wiadomo jednak na temat skutków, jakie prenatalna ekspozycja na SSRI może mieć u dorosłego już potomstwa - zauważa dr Andrews.

"Możliwe, że zażywanie niektórych leków SSRI w ciąży sprzyja rozwojowi pewnego rodzaju odporności na depresję i lęki u dzieci już w późniejszym życiu. By to zrozumieć musimy przeprowadzić jeszcze wiele badań" - podkreśla badaczka.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!