Rzecznik Praw Dziecka chce kontroli oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży

30 gru 2014 r.

Fot. Shutterstock

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra zdrowia o kontrolę we wszystkich oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Jego zdaniem, uzasadnia ją liczba i rodzaj nieprawidłowości zgłaszanych do jego biura.

W piśmie skierowanym do szefa resortu zdrowia i do rzecznika praw pacjenta Marek Michalak przypomniał, że w kwestii opieki psychiatrycznej nad dziećmi kierował już do ministra szereg zapytań. Dotyczyły one m.in. niedostatecznej liczby specjalistów, niskiej wyceny świadczeń, braku placówek psychiatrii środowiskowej i placówek leczenia zaburzeń.

„Jako wysoce niepokojące oceniam, że w oddziałach psychiatrii dzieci i młodzieży przebywają pacjenci z zaburzeniami zachowania, w związku z czym personel medyczny tych oddziałów często stosuje w pracy z pacjentami metody zmierzające jedynie do uzyskania ich posłuszeństwa. W opinii specjalistów powinni oni przebywać w placówkach dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania i emocji” - napisał rzecznik.

Za niepokojące uznał to, że nie we wszystkich województwach powołano konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Dodał, że brak jest danych dotyczących działań podejmowanych w tych sprawach przez rzeczników prawa pacjenta, co powoduje, że nie można ocenić, czy w ogóle i na ile poprawiła się opieka psychiatryczna nad dziećmi. Według Michalaka, ocena skali i rodzaju nasilenia zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży w Polsce, powinna być w większym stopniu dokonywana na podstawie wyników badań epidemiologicznych. Resort ma miesiąc na udzielenie rzecznikowi odpowiedzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!