Nie ma „zdrowej otyłości”

7 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Tzw. zdrowa otyłość nie istnieje. Ludzie z nadmierna tuszą z upływem lat mają na ogół coraz większe kłopoty ze zdrowiem – wykazały najdłuższe na ten temat obserwacje opublikowane na łamach najnowszego „Journal of the American College of Cardiology”.

Kierujący badaniem Joshua A. Bell z University College London twierdzi, że przez 20 lat obserwowano 2,5 tys. Brytyjczyków, spośród których 66 wykazywało tzw. zdrową otyłość. Do takiej kategorii zakwalifikowano osoby, które mimo otyłości mają tylko jeden niekorzystny dla zdrowia objaw zaburzeń metabolicznych: nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom złego cholesterolu LDL lub trójglicerydów, za mały dobry cholesterol HDL oraz za wysoki poziom glukozy.

„Nasze badania wykazały, że po 20 latach 34 osoby, czyli ponad połowa tych z tzw. zdrową otyłością, stało się ludźmi chorymi z otyłości” – podkreśla brytyjski uczony. Oznacza to, że w tym okresie stwierdzono u nich więcej objawów zaburzeń metabolicznych. Częściej również chorowali oni na nadciśnienie, cukrzycę lub wykazywali oporność na insulinę (często występującą u osób otyłych i z nadwagą).

Jedynie 6 proc. obserwowanych przez 20 lat osób pozbyło się nadmiernej tuszy. Pozostali byli nadal otyli.

Bell twierdzi, że wcześniejsze badania sugerowały, iż tylko jedna trzecia ludzi ze „zdrową otyłością” wykazywała pogorszenie stanu zdrowia. Jego zdaniem, wynika to jednak z tego, że obserwacje te były zbyt krótkie, trwały bowiem jedynie 10 lat. „Im dłuższy okres obserwacji, tym więcej osób z tej grupy zdradza pogorszenie stanu zdrowia” - podkreśla specjalista.

Do podobnych wniosków skłaniają badania opublikowane w 2013 r. przez „Annals of Internal Medicine”. Wtedy wykazano, że nawet osoby otyłe bez zaburzeń metabolicznych z upływem lat odczuwają większe kłopoty ze zdrowiem aniżeli ludzie z prawidłową masą ciała.

Dyrektor Washington University Center for Human Nutrition dr Samuel Klein w wypowiedzi dla pisma „Forbes” twierdzi, że co czwarta osoba otyła mimo tuszy nie wykazuje zaburzeń metabolicznych.

Opublikowane niedawno badania specjalistów Washington University School of Medicine w St. Louis sugerują, że kłopoty ze zdrowiem mają też osoby otyłe, u których niekorzystne zmiany w organizmie pojawiały się zanim jeszcze przybierali na wadze. Być może decydują o tym predyspozycje genetyczne. Część osób zachowuje zdrowie mimo tuszy, podobnie jak sędziwej starości dożywają niektórzy palacze papierosów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!