Co zwiastuje depresję u dzieci w wieku przedszkolnym?

8 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Silne poczucie winy u ludzi dorosłych jest objawem depresji, ale u dzieci przedszkolnych może być jej zwiastunem, jak również innych zaburzeń psychicznych – twierdzą psychiatrzy amerykańscy na łamach „JAMA Psychiatry”.

Po raz pierwszy wykazali oni, że świadczą o tym rozmiary tzw. wyspy przedniej (anterior insula), fragmentu mózgu związanego z percepcją, emocjami i samooceną, wpływającego także na rozwój zaburzeń nastroju, napadów lęku i schizofrenii.

Psycholog George Washington University prof. Michelle New twierdzi, że wskazują na to wieloletnie obserwacje 145 dzieci, mających w chwili ich rozpoczęcia od trzeciego do szóstego roku życia. Zbadano wtedy ich poczucie winy oraz poddano je diagnozie psychiatrycznej.

Po kilku latach, gdy badane dzieci były w wieku od siódmego do trzynastego roku życia, co 18. miesięcy poddawaniu je obrazowaniu mózgu przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Chodziło o to, żeby ocenić rozmiary wyspy przedniej.

Z badań specjalistów amerykańskich wynika, że dzieci wykazujące patologiczne poczucie winy mają mniejsze rozmiary wyspy przedniej i są bardziej podatne na depresję w późniejszym wieku. Ten ośrodek mózgu jest mniejszy nawet u tych dzieci, które wykazują zbyt silne poczucie winy, jednak nie mają jeszcze objawów depresji.

Dzieci z mniejszą wyspą przednią, gdy zachorują na depresję, są również bardziej podatne na jej nawroty. Poza tym wykazują większa skłonność do innych zaburzeń psychicznych, takich jak napady lęku, nerwice natręctw oraz choroba afektywna dwubiegunowa.

Nie ma jednak pewności czy silne poczucie winy doprowadza do depresji, czy jest raczej odwrotnie. Być może dzieci bardziej predysponowane do depresji, wcześniej ujawniają już patologiczne poczucie winy.

Prof. Michelle New twierdzi, że po raz pierwszy udało się wykazać, że badaniem mózgu można wykryć u niektórych dzieci skłonności anatomiczne do zaburzeń psychicznych, wymagające wczesnego rozpoczęcia leczenia, zanim jeszcze w pełni się one ujawnią. Zapowiada, że badania te będą kontynuowane przez kolejne 5 lat. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!