Powikłania po in vitro zdarzają się bardzo rzadko

9 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Powikłania po zabiegach in vitro z użyciem hiperstymulacji hormonalnej zdarzają się bardzo rzadko – wykazał pierwszy obszerny raport na ten temat opublikowany przez „Journal of the American Medical Association”.

Badaniami objęto 12-letni okres od 2000 do 2011 r., w jakim wykonywano w USA tzw. zabiegi wspomaganego rozrodu. Wykorzystywano w nich najczęściej stosowane leki hormonalne służące do hiperstymulacji jajników.

Główny autor raportu prof. Jennifer Kawwass z Emory University twierdzi, że na 10 tys. analizowanych zabiegów in vitro, dzięki którym uzyskano ciąże, jedynie w 154 przypadkach doszło do nadmiernej stymulacji jajników. Jeśli chodzi o inne powikłania, to zdarzyły się one jedynie w około 10 zabiegach na 10 tys.

Doszło również do zgonów u kobiet poddawanych zabiegom in vitro, jednak w latach 2000-2011 zmarło w Stanach Zjednoczonych zaledwie 58 z nich. Nie ma jednak dokładnych informacji o tym, jakie były tego przyczyny. Wiadomo, że 18 zgonów miało miejsce w okresie 12 tygodni od rozpoczęcia hiperstymulacji hormonalnej, co sugeruje, że mogła ona się do tego przyczynić.

Pozostałe 40 zgonów zdarzyło się w późniejszym okresie, dlatego należy je wiązać raczej z powikłaniami ciąży, a nie samą stymulacją. U 18 zmarłych w tej grupie kobiet występowały ciąże mnogie – w narządach rodnych zagnieździły się dwa, trzy lub więcej zarodków.

Hiperstymulacja hormonalna służy uzyskaniu jak największej liczby zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Może ona doprowadzić do nadmiernego pobudzenia owulacji, czego objawem jest nadmierne powiększenie jajników oraz wytworzenie zbyt dużej liczby jajeczek, nawet od 20 do 30 sztuk. Skutkiem tego może być ból w podbrzuszu, wymioty oraz przybieranie na wadze.

Wiceprezes American Society for Reproductive Medicine prof. Richard Paulson twierdzi jednak, że wiele powikłań i zgonów po in vitro bardziej było związanych z ogólnym staniem zdrowia kobiet aniżeli z samym zabiegiem. Kobietom nie wszczepia się już wielu uzyskanych podczas in vitro zarodków, co zredukowało występowanie ciąż mnogich i ryzyko komplikacji.

Prof. Jamie Grifo z New York University podkreśla, że zabiegi sztucznego zapłodnienia są bezpieczne, a ryzyko powikłań bardzo małe. Inne badania wykazały również, że kobiety stosujące hormonalną terapię w ramach in vitro nie są bardziej narażone na nowotwory. Wskazują na to prawie 30-letnie obserwacje tych zabiegów wykonywanych w Stanach Zjednoczonych.

To najbardziej wiarygodne badania – twierdzą badacze z University of Illinois, którzy opublikowali je podczas kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology, jaki w lipcu 2014 r. odbył się w Monachium.

Jeden z autorów raportu, dr Humberto Scoccia University of Illinois w Chicago powiedział, że obserwacje prowadzono w latach 1965-1988 w pięciu klinikach amerykańskich. Zabiegowi in vitro poddało się w nich 10 tys. pacjentek. Stosowano u nich stymulację hormonalną przy użyciu różnych leków.

W tym okresie w tej grupie kobiet wykryto jedynie 749 przypadków raka piersi, 119 pacjentek zachorowało na raka trzonu macicy, a 85 na raka jajnika.

Wynika z tego, że jedynie kobiety, które intensywnie zażywały klomifen, jeden z leków hormonalnych stosowanych w niepłodności, nieznacznie bardziej były narażone na raka piersi, ale nie zauważono u nich wzrostu zachorowań na inne nowotwory kobiece. Pacjentki te przyjmowały lek przez co najmniej 12 cykli.

Nie stwierdzono natomiast wzrostu zachorowań na te typy raka u kobiet, które stosowały gonadotropinę. Wyjątkiem były te z nich, które mimo leczenia nie doczekały się potomstwo. Nie wiadomo jednak dlaczego, przeprowadzone badania tego nie wyjaśniają.

Według prof. Grifo, w USA na in vitro przypada już 2 proc. wszystkich narodzin dzieci. W 2012 r. za oceanem przeprowadzono ponad 165 tys. zabiegów sztucznego zapłodnienia, dzięki którym przyszła na świat rekordowa liczba prawie 62 tys. dzieci – wynika z danych amerykańskiego Towarzystwo Technik Wspomaganego Rozrodu (Society for Assisted Reproductive Technology). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!