WOŚP: 22 mln zł na dziecięcą medycynę ratunkową z ubiegłorocznego Finału

11 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Ponad 22 mln zł na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej przeznaczyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków zebranych podczas ubiegłorocznego 22. Finału. Ostateczne rozliczenie tych wydatków poznamy w czerwcu. W niedzielę 23. Finał.

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 12 stycznia 2014 roku. Zebrane środki - łącznie ponad 52 mln zł - przeznaczone były na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

"Po trwającej rok pracy, większość pozyskanych środków jest już rozdysponowana" - poinformowała w sobotę Fundacja WOŚP w przesłanym komunikacie.

Ze wstępnego rozliczenia środków zebranych podczas 22. Finału wynika, że na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej WOŚP wydała ponad 22 mln zł. Za tę kwotę kupiono m.in. tomografy, aparaty USG, respiratory, kardiomonitory, aparaty RTG z ramieniem C, mikroanalizatory, zestawy do trudnej intubacji i wiele, wiele innych nowoczesnych urządzeń medycznych.

Ponad 11 mln 800 tys. zł przeznaczono na zakup sprzętu dla godnej opieki medycznej seniorów. Pieniądze przeznaczono przede wszystkim na doposażenie Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych m.in. w łóżka sterowane elektronicznie, materace przeciwodleżynowe, kardiomonitory, wózki inwalidzkie, inhalatory i wiele innych urządzeń zapewniających komfort opieki i leczenia pacjentów w podeszłym wieku. Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej WOŚP wydała ponad 1 mln 800 tys. zł.

Za ponad 2 mln zł realizowano Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować", w którym prowadzono naukę pierwszej pomocy we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. W jego ramach Fundacja zapewnia szkołom sprzęt i materiały do prowadzenia zajęć, podręczniki dla uczniów i materiały edukacyjnie wspomagające nauczycieli.

Ponad 2 mln 700 tys. zł WOŚP wydała na Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków Infant Flow. Za tę kwotę kupiono ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków.

Łącznie ponad dwa miliony złotych WOŚP wydała na: prowadzenie Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, w którym dzieci w pierwszych godzinach życia mają wykonywane badania przesiewowe słuchu; na zakupy dodatkowe dla oddziałów dziecięcych polskich szpitali; na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla Kliniki Budzik np. sprzęt rehabilitacyjny, kardiomonitory, walizki reanimacyjne, pulsoksymetry, wanny do hydromasażu. Na realizację Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą WOŚP wydała ponad 132 tys. zł.

Koszt obsługi głównego tematu 22. Finału WOŚP, czyli m.in. obsługi formalno-prawnej, koszt organizacji konkursów ofert na zakup sprzętu medycznego wyniósł ponad 260 tys. zł.

Fundacja ma jeszcze do rozdysponowania ponad 6 mln 700 tys. zł. "Część tych środków zarezerwowana jest na realizację zawartych już kontraktów na wsparcie medycyny geriatrycznej, pozostałe środki będą wydane po analizie wciąż istniejących potrzeb związanych z celem 22. Finału WOŚP" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Fundacja zastrzega jednak, że ostateczne i kompleksowe rozliczenie wydatków 22. finału przedstawi w czerwcu 2015 roku, ponieważ zgodnie z decyzją Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji WOŚP ma obowiązek złożyć raport z wydania zebranych środków w czasie 1,5 roku od zbiórki.

23. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę. Będzie przebiegał pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Na ulicach kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu sztabach zagranicznych. Zarejestrowano ok. 120 imprez zamkniętych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!