MZ potwierdziło możliwość prowadzenia uzdrowiska w Czarnym Dunajcu

12 sty 2015 r.

Chochołów - rzeka Czarny Dunajec. Fot. www.czarny-dunajec.pl

Gmina Czarny Dunajec (Małopolska) uzyskała decyzję Ministra Zdrowia potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Na terenie gminy występują bogate złoża leczniczej borowiny.

„Decyzja ministra to kolejny ważny krok, ale do stworzenia uzdrowiska jeszcze daleka droga. Będziemy musieli zmierzyć się z konfliktem z ochroną przyrody, ponieważ złoża borowiny występują w obszarze Natura 2000” – zaznaczył Jarończyk.

Władze Czarnego Dunajca liczą na to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ukaże się rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statutu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

„Statut opisuje obszar ochrony uzdrowiskowej, jego funkcje, ale przede wszystkim wprowadza przepisy mające na celu ochronę funkcji leczniczej obszaru” – podkreślił Jarończyk.

Rada gminy formalnie uchwali statut w ciągu 30 dni do wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów.

Do października 2016 r. władze Czarnego Dunajca mają obowiązek wprowadzenia tak zwanej strefy A obszaru uzdrowiskowego do studium i planu zagospodarowania przestrzennego. Strefa A w uzdrowisku obejmuje obszar, na którym są planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także punkty obsługi kuracjuszy.

Następnym krokiem gminy będzie utworzenie obszaru górniczego, na terenie którego będzie wydobywana lecznicza borowina oraz powołanie zakładu górniczego. Następnie konieczne będzie stworzenie odpowiednich warunków dla inwestycji uzdrowiskowych m.in. na wybudowanie odpowiedniej infrastruktury.

Borowina, której bogate złoża występują w gminie Czarny Dunajec, stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych. Zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Przetworzona laboratoryjnie borowina jest surowcem do produkcji lekarstw i kosmetyków.

W Polsce użyto borowiny po raz pierwszy do celów leczniczych w 1858 r. Kąpiele borowinowe i inne zabiegi z użyciem borowiny stosowane są m.in. w uzdrowiskach: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Krynica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Międzyzdroje, Polanica-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wysowa-Zdrój.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!