W laboratorium wyhodowano ludzkie jelita

12 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Wszczepione do organizmu myszy fragmenty wyhodowanego w laboratorium ludzkiego jelita zachowują się jak zdrowe jelito – informuje „New Scientist”.

Tracy Grikscheit z Children's Hospital w Los Angeles przez ostatnich kilka lat pracowała nad wyhodowaniem fragmentów jelita cienkiego. Chodziło o opracowanie nowej metody leczenia zespołu krótkiego jelita – choroby, która dotyczy 2 proc. dzieci przyjętych na noworodkowe oddziały intensywnej terapii. Chorują zwłaszcza wcześniaki oraz dzieci z wrodzonymi wadami jelit.

Ponieważ zbyt krótkie jelito nie dostarcza dostatecznie dużo substancji pokarmowych, konieczne jest żywienie pozajelitowe. Niemal jedna trzecia dotkniętych chorobą dzieci umiera w ciągu pięciu lat. Jak dotąd najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep jelita pobranego od dawcy, co jednak wymaga przyjmowania przez resztę życia leków zapobiegających odrzuceniu.

Naukowcy pobrali mały fragment ludzkiej tkanki jelitowej, rozdrobnili i zanurzyli w roztworze enzymu trawiennego. Tak powstałą zawiesinę komórek nanieśli pipetą na polimerowe rusztowanie i wszczepili do jamy brzusznej myszy z niedoborem odporności.

Po czterech tygodniach powstał w pełni funkcjonalny segment ludzkiego jelita - są w nim wydzielające śluz komórki kubkowe oraz wyspecjalizowane komórki wydzielające hormony jelitowe. Co więcej, implantowane myszom fragmenty jelita dzięki wydzielanym enzymom są w stanie rozbijać cukry złożone na cukry proste i wchłaniać je. Dalsze prace mają pozwolić na uzyskiwanie w większych fragmentów jelita, które ewentualnie można by wszczepiać dzieciom.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!