40 proc. niepalących nastolatków narażonych na dym tytoniowy

14 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Dwie piąte, czyli 40 proc. nigdy niepalących nastolatków na całym świecie jest narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego – wynika z badania, które publikuje pismo “Journal of Adolescent Health”.

Do takich wniosków doszli badacze z University of Texas Medical Branch w Galveston razem z kolegami z East Tennessee State University, Indian Institute of Technology oraz afrykańskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przeanalizowali oni dane dotyczące ponad 350 tys. nigdy niepalących nastolatków ze 168 państw świata. Zbierano je w latach 1999-2008 w ramach badania Global Youth Tobacco Survey.

Okazało się, że nieco ponad 30 proc. młodych ludzi było narażonych na bierne palenie w domu, trochę ponad 44 proc. – poza domem, a nieco ponad 23 proc. w obu tych lokalizacjach.

Posiadanie palących rodziców i/lub palących rówieśników wiązało się z wyższym ryzykiem biernego palenia. Nastolatki, których rodzice, jak i rówieśnicy palili papierosy (łącznie 14 proc. badanych) były 19 razy bardziej niż rówieśnicy narażone na wdychanie dymu tytoniowego w domu, osiem razy bardziej narażone na wdychanie go poza domem i 23 razy bardziej - na wdychanie go i tu, i tu.

Aż 90 proc. badanych nastolatków zdawało sobie sprawę ze szkodliwości biernego palenia, a 79 proc. popierało zakaz palenia w miejscach publicznych. Co ciekawe, to właśnie ci młodzi ludzie byli bardziej narażeni na wdychanie dymu tytoniowego.

Zdaniem głównego autora pracy prof. Phani Veeranki z University of Texas Medical Branch w Galveston konieczna jest intensyfikacja działań, które pozwolą lepiej chronić niepalącą młodzież przed biernym paleniem.

Badacz podkreśla, że aby skutecznie zmniejszyć narażenie dzieci na dym tytoniowy w domu konieczna jest edukacja rodziców na temat korzyści płynących z wyeliminowania tego zagrożenia. Dobre efekty może też przynieść uświadomienie im, że wystawiają zdrowie swoich dzieci na szwank. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!