Bakterioterapia w walce z zakażeniem Clostridium

14 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Europejscy naukowcy wykorzystują pożyteczne bakterie jelitowe w walce z odmianą zakaźnej biegunki.

U jednej na pięć osób w podeszłym wieku przechodzących antybiotykoterapię w szpitalach występuje schorzenie wywołane laseczkami Clostridium difficile (CDD). Przyjmowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania zaburza prawidłową florę jelit, wywołując CDD i objawy, takie jak biegunka i colitis. W przypadku szybkiego rozpoznania, CDD dobrze reaguje na leczenie, jednak nawroty to kwestia wymagająca opracowania nowych metod leczenia.

Głównym celem finansowanego przez UE projektu "Development of a novel treatment for clostridium difficile" (DNTCD) jest znalezienie sposobu na infekcje szpitalne typu C. difficile. Zespół zamierza opracować metody leczenia w oparciu o bakterioterapię fekalną (FB), wykorzystując próbki uzyskane od dawców. Wiele sprawozdań badawczych potwierdza skuteczność tej procedury. Wiążą się z nią jednak pewne zagrożenia, w tym przekazanie infekcji od dawcy do pacjenta.

Partnerzy projektu DNTCD proponują zmodyfikowaną procedurę FB przy użyciu próbek uzyskanych od samych pacjentów przed podjęciem leczenia. Próbki te mają być liofilizowane i kapsułkowane w nowo opracowanych kapsułkach wewnątrzjelitowych do podawania doustnego. Kapsułki będą także zawierały etykiety RFID do celów inwentaryzacyjnych, a także do powiązania ich z konkretnym pacjentem.

W projekcie DNTCD przeprowadzone zostaną próby kliniczne, aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność kapsułek FB u zdrowych ochotników oraz osób zakażonych CDD. Powstaje także baza danych umożliwiająca rejestrowanie i śledzenie próbek.

Ponieważ ostatnie raporty pokazują wzrost CDD wśród hospitalizowanych dzieci, wyniki badania DNTCD mogą stanowić alternatywę dla antybiotyków w terapii CDD.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!