Grupa krwi a długość życia

16 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Jeśli natura obdarowała cię grupą krwi 0, to masz większe szanse rzadziej chorować i żyć dłużej – wynika z badań opublikowanych przez „BMC Medicine”. O naszym zdrowiu najbardziej jednak decyduje styl życia – przekonują badacze.

Siedmioletnie obserwacje prawie 50 tys. Irańczyków w średnim i starszym wieku sugerują, że osoby z innymi grupami krwi: A, B lub AB są z natury bardziej narażeni na zawały serca i nowotwory oraz inne choroby. Zwykle krócej również żyją.

Zależność tę stwierdzono nawet po wyeliminowaniu innych czynników zdrowotnych, takich jak palenie tytoniu, wiek, płeć oraz status społeczno-ekonomiczny, który w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia ludności.

Główny autor badań, epidemiolog narodowych Instytutów Zdrowia w USA dr Arash Etemadi zastrzega się jednak, że zachorowalność i długość życia zależą nie tylko od czynników biologicznych, ale również od stylu życia.

Z jego badań przeprowadzonych wśród mieszkańców północno-wschodniego Iranu wynika jednak, że osoby z grupą krwi 0 są o 9 proc. mniej narażone na zgon z powodu różnych schorzeń i wykazują mniejsze o 15 proc. ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W Iranie często występuje rak żołądka. Dr Arash Etemadi postanowił zatem sprawdzić, czy osoby z grupą krwi 0 rzadziej na niego chorują. Okazało się, że ludzie z tą grupą krwi są aż o 40 proc. mniej narażeni na ten groźny nowotwór.

Trzeba jednak pamiętać, że rak żołądka w znacznym stopniu zależy od diety. Szczególnie szkodliwe jest spożywanie zapleśniałej żywności. Jednak lepsze przechowywanie żywności, do czego przyczyniło się upowszechnienie lodówek, sprawiło, że od kilku dziesięcioleci na całym świecie spada zachorowalność na ten groźny nowotwór.

Dr Etemadi przyznaje, że wiele wcześniejszych badań sugerowało, że ludzie z grupą krwi 0 są mniej narażeni na różne schorzenia. Nie było jednak pewności, czy są również bardziej predysponowani do dłuższego życia. Najnowsze badania również i to potwierdzają.

Z jego badań wynika, że osoby z grupą krwi A częściej mają podwyższony tzw. zły cholesterol (LDL), który zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Osoby te, jak również ludzie z grupą krwi B i AB, wykazują również większą skłonność do tworzenia się w naczyniach krwionośnych zakrzepów. A to może wywołać zawał serca lub udar mózgu oraz zator płuc.

Powiązania te mają uzasadnienie genetyczne, gdyż gen kontrolujący poziom cholesterolu we krwi znajduje się w tym samym chromosomie, w którym zakodowana jest również grupa krwi danej osoby.

Dr Massimo Franchini ze szpitala Carlo Poma w Mantui, który nie uczestniczył w badaniu, ostrzega osoby z grupą krwi 0, żeby przestrzegały zdrowego stylu życia, gdyż sama grupa krwi nie gwarantuje zdrowia.

"Grupy krwi A, B i AB są tylko jednym z wielu czynników ryzyka, od których zależy nasze zdrowia. Wiele osób z tymi grupami krwi jest w dobrym stanie zdrowia i nie choruje" – podkreśla włoski specjalista. Jego zdaniem najważniejszy jest styl życia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!