Pierwsza pomoc w odmrożeniach

19 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Odmrożenia powstają w wyniku działania niskiej temperatury na skórę. Szybciej do tego typu zmian miejscowych dochodzi, gdy zimnu towarzyszy wiatr i wilgoć, a narażona na odmrożenie osoba jest ubrana nieodpowiednio do temperatury, musi przebywać na zewnątrz w bezruchu lub jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jak pomóc sobie i innym w odmrożeniach?

Najbardziej narażone na powstawanie odmrożeń są dzieci i osoby starsze, ponieważ to właśnie u nich dochodzi do najszybciej utraty ciepła. Szczególnie podatnymi na minusową temperaturę częściami ciała są nos, uszy, policzki, broda oraz palce u stóp i rąk. Przyczynami powstawania odmrożeń nie jest jednak tylko niska temperatura, ale też noszenie obcisłego ubrania (zmniejsza się wtedy krążenie krwi w miejscach uciśniętych ubraniem), noszenie ubrania nieizolującego od mrozu i wiatru czy zakładanie na siebie wilgotnych jeszcze części garderoby, zwłaszcza butów. Ponadto czynnikami narażającymi nas na odmrożenia są głód, nieprawidłowe odżywianie, odwodnienie, zmęczenie, przebywanie na dużych wysokościach, bycie pod wpływem alkoholu czy narkotyków, a także posiadanie urazów skórnych, cierpienie na hipotermię i chorób układu krążenia.

Do odmrożeń dochodzi w sytuacji, w której w wyniku działania niskiej temperatury pojawia się odruchowy skurcz naczyń skóry, co ma ograniczać dopływ krwi do narażonego na zimno obszaru ciała. W naczyniach włosowatych dochodzi do powstawania małych zakrzepów i zamarzania wody w tkankach. Bolesność odmrożeń niestety nie kończy się tylko na tym – później, w wyniku ocieplenia organizmu dochodzi do obrzęków, nowych zakrzepów, odwarstwiania naskórka, powstawania pęcherzy, zakażeń i martwicy.

Objawy i stopnie odmrożeń

Wyróżnione zostały cztery stopnie odmrożenia. Objawy odmrożenia pojawiają się stopniowo, a intensywność bólu, drętwienia czy zimna nasila się w czasie. Pierwszy stopień odmrożenia powstaje w wyniku krótkiego działania zimna na skórę i wpływa na pojawienie się przejściowych zaburzeń mikrokrążenia w tym obszarze. Skóra jest blada, jasnoniebieska, zdrętwiała. W wyniku ucisku pojawia się szybko ustępujący, kłujący ból. Po ogrzaniu skóra staje się czerwona, piecze, a naskórek zaczyna się łuszczyć.

W stopniu drugim skóra jest biała, twarda, a po ogrzaniu staje się sinoczerwona. Na powierzchni po nawet dwóch tygodniach zaczynają tworzyć się pęcherze, które powodują piekący ból – pod żadnym pozorem nie można ich przekłuwać ani uciskać.

W stopniu trzecim odmrożenia do objawów występujących w stopniu pierwszym i drugim dochodzi martwica powierzchniowa skóry. Czwarty stopień odmrożenia natomiast obejmuje głębsze warstwy skóry, gdzie dochodzi do martwicy nawet całych uszu, nosa i palców i w konsekwencji może prowadzić do konieczności amputacji tych części ciała. W najcięższych przypadkach odmrożenie czwartego stopnia może objąć mięśnie, a nawet kości. W każdym ze stopni mogą pojawić się dreszcze, gęsia skórka, sine wargi, apatia, senność, a w ciężkich przypadkach też utrata przytomności, ustanie akcji serca i finalnie zgon. Utrzymywanie się temperatury ciała poniżej 30 stopni C powoduje ustanie czynności życiowych

Pierwsza pomoc

W podręczniku „Medycyna ratunkowa i katastrof” A. Zawadzkiego wymienionych jest kilka kroków mających pomóc osobie z odmrożeniami.

- Pierwszym ważnym krokiem jest przeniesienie takiej osoby do ciepłego pomieszczenia, a następnie rozluźnienie obcisłej odzieży (np. przecinając ją nożyczkami) i rozwiązanie butów, co przyspieszy krążenie do miejsc przemarzniętych. Istotne jest by ogrzewanie zmarzniętych miejsc przebiegało stopniowo, a nie nagle.

- Trzeba zagwarantować zmarzniętej osobie coś ciepłego do okrycia, a odmrożone dłonie czy stopy można ocieplić stopniowo w wodzie o temperaturze maksymalnej 40-42 stopni Celsjusza – nie można przykładać stóp czy dłoni do kaloryfera lub termofora.

- Należy podawać takiej osobie ciepłe, ale nie gorące, napoje z dużą ilością cukru.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!