Prace nad szczepionką przeciwko Helicobacter pylori

16 sty 2015 r.

Fot. Shuterstock

Europejskie konsorcjum pracuje nad nową, skuteczną szczepionką przeciwko Helicobacter pylori. Korzystając z technologii kapsułkowania będzie można podawać szczepionkę doustnie, dzięki czemu będzie ona docierać bezpośrednio do jelita, czyli miejsca zakażeń H. pylori.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapadalność na zakażenia H. pylori sięga 50% w krajach rozwiniętych i 80% w krajach rozwijających się. Zakażenie rozprzestrzenia się podczas zwykłych kontaktów międzyludzkich i może utrzymywać się przez całe życie, wywołując czynne i przewlekłe zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Wprawdzie większość zakażeń reaguje na antybiotykoterapię, jednak u niektórych pacjentów dochodzi do rozwoju oporności bakterii. Są oni w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

Aby rozwiązać ten problem medyczny, ustanowiono finansowany przez UE projekt "Development of an oral Helicobacter pylori vaccine" (HELICOVAXOR) , który ma na celu opracowanie szczepionki przeciwko H. pylori. Taka szczepionka powinna być skuteczna w zapobieganiu zakażeniom H. pylori oraz leczeniu ich.

Wcześniejsze próby szczepień z użyciem podjednostek białek H. pylori wykazały u ludzi działania niepożądane związane z zastosowanym adiuwantem i tylko umiarkowaną skuteczność. W bieżącym projekcie wyciągnięto z tych prób wnioski i zastosowano jednocześnie antygeny i adiuwanty wielowartościowe, aby uzyskać większą skuteczność. Dwa antygeny H. pylori (tj. HpaA i ureaza) wykazały silniejsze działanie ochronne w porównaniu ze szczepieniem lizatem bakterii H. pylori.

Szczepionka jest dostarczana z zastosowaniem technologii SmPill dostarczania doustnego leku. Ta metoda polega na kapsułkowaniu leku w postaci nanoemulsji lub miceli, które są stabilne w temperaturze pokojowej i zapewniają kontrolowane uwalnianie.

Po utworzeniu prototypu szczepionki długoterminowym planem projektu jest zwiększenie skali jej wytwarzania i przygotowanie do badań klinicznych. Zważywszy na światowe występowanie zakażeń H. pylori i ich silny związek z rozwojem raka żołądka, prace nad szczepionką terapeutyczną są zdecydowanie opóźnione.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!