Druga transplantacja serca w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka

19 sty 2015 r.

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Fot. Cezary p/Wikipedia

W miniony czwartek w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) w Warszawie przeprowadzono zabieg transplantacji serca u 15-letniego Szymona - poinformowała PAP rzecznik Instytutu, Joanna Komolka. To druga transplantacja serca przeprowadzona w tej placówce.

Przeszczep był konieczny, ponieważ Szymon choruje na kardiomiopatię rozstrzeniową. Od blisko 4 miesięcy przebywał w IPCZD podłączony do wspomagania lewokomorowego.

Zabieg przeszczepu serca przeprowadzili kardiochirurdzy z IPCZD przy współpracy ze specjalistami z Instytutu Kardiologii. Całym kilkudziesięcioosobowym zespołem kierował prof. Bohdan Maruszewski - kierownik Kliniki Kardiochirurgii IPCZD.

Do poniedziałku pacjent przebywał w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, następnie przeniesiony został do Kliniki Kardiochirurgii. Jego stan się poprawia.

Zespół lekarzy i transplantologów liczył kilkadziesiąt osób - wśród nich: prof. dr hab.n.med. Bohdan Maruszewski, dr n.med. Mariusz Birbach - kardiochirurg IPCZD, dr n.med. Małgorzata Jasińska - kardioanestezjolog (Instytut Kardiochirurgii), prof. dr hab.n.med. Andrzej Piotrowski - Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii IPCZD i dr n.med. Małgorzata Manowska - anestezjolog IPCZD.

To druga transplantacja serca przeprowadzona w Instytucie. Pierwszy przeszczep został przeprowadzony w marcu 2014. Wówczas serce dorosłego mężczyzny przeszczepiono 14-letniemu Kubie, który czekał na odpowiedniego dawcę 14 miesięcy. W IPCZD na dawcę serca od blisko trzech lat czeka również ciężko chory Mateusz – żyje dzięki sztucznej komorze serca.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!