Lek na raka prostaty pomaga kobietom z chorobą...

21 sty 2015 r.

Fot. Shutterstock

Octan leuproreliny stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego może okazać się pożyteczny także dla kobiet cierpiących na chorobę Alzheimera - informuje "Journal of Alzheimers Disease".

Badania naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison wykazały, że u pań przez rok przyjmujących ten lek choroba postępowała wolniej. Obserwacjom poddano 109 kobiet na wczesnym i umiarkowanym etapie rozwoju choroby Alzheimera. Uczestniczki przyjmowały inhibitor acetylocholinesterazy jednocześnie z wysoką dawką octanu leuproreliny, z niską dawką octanu leuproreliny lub z placebo.

Po roku panie przeszły testy pod kątem objawów choroby. Najlepsze wyniki w skali oceny poziomu funkcji poznawczych ADAS-cog uzyskały pacjentki przyjmujące inhibitor acetylocholinesterazy z wysoką dawką octanu leuproreliny (znikome pogorszenie funkcji poznawczych). Panie przyjmujące inhibitor z niskimi dawkami octanu leuproreliny lub placebo miały wyraźnie gorsze wyniki.

Naukowcy zauważają, że wcześniejsze badania epidemiologiczne sugerowały, iż wśród mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego ryzyko rozwoju choroby Alzheimera było o 34-55 proc. niższe, jeśli byli leczeni octanem leuproreliny.

Octan leuproreliny jest analogiem gonadoliberyny hamującym wydzielanie gonadotropin, sprzyjających produkcji amyloidu beta w mózgu u kobiet po menopauzie. W ten sposób może spowalniać rozwój choroby Alzheimera - tłumaczą naukowcy, dodając, że badania w kierunku łączenia inhibitorów acetylocholinesterazy z octanem leuproreliny będą kontynuowane.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!